Франция и Германия - две кризи в огледалото

Германия следи развитието на политическата криза във Франция, нейния съсед отвъд Рейн, месец след като видя, че собственото й коалиционно правителство се разпада. Френското правителство, ръководено от министър-председателя Мишел Барние, беше свалено от власт в сряда чрез вот на недоверие, внесен от левицата, приет с 331 гласа срещу 289.

С отслабени лидери, възход на крайности, икономика под напрежение, двете традиционни двигателите на Европейския съюз са отслабени, пише AFP в четвъртък, предлагайки сравнение между двете държави.

Слаби лидери

Сравнявайки Олаф Шолц с неговите предшественици Ангела Меркел, Герхард Шрьодер или Хелмут Кол, френската информационна агенция AFP, отбелязва, че нито един германски канцлер не е имал толкова нисък рейтинг на популярност, като постоянно е класиран на последно място сред германските политици, информира Agerpres, цитирана от Digi24.

Социалдемократическият канцлер е смятан за лицето на провала на лявоцентристката коалиция, белязана от безкрайни вътрешни спорове и от която либералите бяха изключени на 6 ноември. Въпреки че социологическите проучвания го показват като губещ, Шолц е кандидатът на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) за нов мандат в предстоящия законодателен мандат, който се очаква на 23 февруари. Той е "вероятно най-слабият, най-неподходящият кандидат за канцлер, който ГСДП е представяла някога", смята германското издание Der Spiegel.

Във Франция популярността на президента Еманюел Макрон е най-ниска от идването му на власт през 2017 г. или след кризата с "жълтите жилетки" през следващата година, според проучвания на общественото мнение. Само предшественикът на Макрон, Франсоа Оланд, изпита по-висока степен на непопулярност преди него.

Две системи в края на състезанието

"Във Франция и Германия двете системи изглежда са стигнали до края на определена логика", казва Джейкъб Рос, изследовател в Германско дружество за външна политика (DGAP). Във Франция се очертава криза в институциите на Петата република, характеризираща се досега с много силен президент и покорно Народно събрание. Това събрание без ясно мнозинство вече не работи с трите блока, които се противопоставят един на друг: крайнодясната партия Национално обединение (RN), левия алианс Нов народен фронт (NFP) и лагера на Макрон.

Що се отнася до Германия, тя все още има правителство, но вече малцинствено, съставено само от ГСДП и Зелените. Водена от коалиции, ключова концепция на германската политическа култура, страната е изправена пред "нарастващата трудност да намери стабилни мнозинства с опозиционни партии", като "Алтернатива за Германия" (AfD) или Алиансът на Сара Вагенкнехт – Разум и справедливост (BSW), нова лява партия срещу системата.

"Най-дясното" расте и в двете страни

Крайната десница се разраства силно и в двете страни, но не заема еднакво място в политическата игра. След третото място, получено на втория тур на законодателните парламенти през юли, Национално обединение (RN) успя да претендира за ролята на рефер в трудното търсене на министър-председател, а след това и в законодателните дебати.

В Германия "Алтернатива за Германия" (AfD) остава изключена от всички преговори, от всички дискусии: поддържа се "санитарният кордон", а на партията се приписва второ място на предстоящите парламентарни избори. Ако Марин Льо Пен работи усилено, за да дедемонизира партията си, ръководството на AfD не направи същото, с което тя скъса отношенията си в съдилищата на ЕС. Освен това двете формации не принадлежат към една група в Европейския парламент.

Дълг: Германия - Франция 1-0

Докато френският парламент се бори да намали бюджетните разходи, в Германия нарастват призивите, включително сред консерваторите, за облекчаване на драстичните правила за дълга, за да се даде нов тласък на икономиката. Франция е изправена пред огромен дълг (112% от БВП в края на юни) и регистрира сериозно спадане на публичния дефицит тази година (прогнозиран на 6,1% от БВП през 2024 г.). Със съотношение на дълга от 63% от БВП миналата година, Германия изглежда като "добър ученик".

Въпреки това, след като икономическата активност регистрира свиване през миналата година, Германия - най-голямата икономика в ЕС - очаква допълнителен спад на БВП тази година, от -0,2%, според правителствените прогнози. Германската индустрия страда от спада в световното търсене и високите разходи за енергия, като много съкращения са планирани в автомобилната, химическата и стоманодобивната промишленост. Многобройни съобщения за планове за съкращения също замъгляват хоризонта във Франция, дори ако икономическият растеж се запази, който може да достигне 1,1% тази година, според правителството. Притесненията са по-големи за следващата година предвид политическата и бюджетна несигурност.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Петя Кузева

Този уебсайт използва "бисквитки"