Крехката коалиция ще бъде първото френско правителство, което ще бъде принудено да напусне с вот на недоверие от 1962 г. насам
Франция се намира в критичен момент поради несигурността по отношение на бюджета на страната и бъдещето на правителството, заяви министърът на финансите Антоан Арман, цитиран от Reuters.
Очакванията, че правителството на министър-председателя Мишел Барние ще се разпадне тази седмица, засегнаха фондовите и облигационните пазари на Франция, втората по големина икономика в еврозоната, която е подложена на натиск поради нарастващия си дефицит.
„Страната се намира в повратна точка“, заяви Арман пред телевизия France 2, като добави, че политиците имат отговорността „да не потопят страната в несигурност“ с вот на недоверие.
Барние трябва да говори по телевизионните новинарски програми около 19:00 ч. по Гринуич, и се очаква да бъде изправен пред вота на недоверие в сряда или евентуално в четвъртък.
Ако не се стигне до изненада в последния момент, неговата крехка коалиция ще бъде първото френско правителство, което ще бъде принудено да напусне с вот на недоверие от 1962 г. насам.
Сривът на правителството би оставил дупка в сърцето на Европа, като Германия също е в предизборен режим, седмици преди новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп да влезе отново в Белия дом.
Бюджетът на Барние, който се стреми да овладее нарастващия публичен дефицит на Франция чрез 60 млрд. евро (62,9 млрд. долара) под формата на повишаване на данъците и съкращаване на разходите, срещна съпротивата на политици както от левицата, така и от крайната десница.
Левицата и крайната десница разполагат с достатъчно гласове, за да свалят Барние, а в понеделник лидерът на Националното обединение Марин льо Пен потвърди, че партията ѝ ще гласува за законопроекта за недоверие на лявата коалиция, както и за своя собствен.
„На французите им е писнало“, каза тя.
Ако вотът на недоверие наистина мине, Барние ще трябва да подаде оставка, но Макрон може да го помоли да остане в ролята на временно изпълняващ длъжността, докато търси нов министър-председател, което може да се случи едва през следващата година.