Еврейската държава не е заемала открита позиция по руското нахлуване в Украйна
Зеленски нарочи Москва за вдъхновител на атаката на палестинските ислямисти
За анализаторите в Западна Европа Кремъл няма интерес да подкопава Тел Авив
В първия си туит в събота президентът на Украйна Володимир Зеленски написа: „Целият свят знае кой е спонсорът на тероризма, който може да е насърчил и организирал атаката“. Държавният глава визираше кръвопролитната операция рано сутринта на израелска територия на палестинската ислямска групировка Хамас, като отговорът на реторичния му въпрос бе от ясен, по-ясен - Русия.
Само че завоалираното му обвинение остана да виси във въздуха на Западна Европа, тъй като компетентни анализатори отсякоха в няколко авторитетни всекидневника и сайтове, че в този момент Москва няма никакъв интерес да руши добрите си отношения с Тел Авив.
Просто защото Израел поддържа умел деликатен баланс в отношенията си с Русия и поради тази причина никога не е заемал открита позиция по повод нахлуването й в Украйна. Нито пък е доставял - въпреки настойчивите искания на Киев и Вашингтон - оръжия за украинската съпротивата. Всъщност Тел Авив не иска да влиза в конфликт с Русия, която, въпреки че действа като чадър за режима на Башар Асад, поне досега е толерирала стотици израелски нападения срещу ирански цели в Сирия. Връзката между Москва и Тел Авив е дълбока и е повлияна от руската общност, емигрирала в еврейската държава, както и от добрите лични отношения между премиера Бенямин Нетаняху и Владимир Путин, подчертаха в италианския вестник „Кориере дела сера“ Андреа Маринели и Гуидо Олимпио. Като според двамата наблюдатели украинците трябва да разберат, че Израел има национални интереси, които е нужно винаги да бъдат защищавани, дори и в сътрудничество с Кремъл. Още повече че напоследък бяха регистрирани сериозни търкания между Киев и Тел Авив, като последното е от август, когато израелското правителство спря здравното осигуряване на 14 000 украински бежанци. Киев го сметна за поредния враждебен акт, заплаши да попречи на годишното поклонение на ортодоксалните евреи в градчето Уман на 190 км от Киев и въведе визи за вярващите. Освен това Зеленски и обкръжението му поискаха представителите на еврейската държава да бъдат изключени от групата „Рамщайн“, която управлява военното подпомагане на Киев. Ами опасявали се били президентът и сътрудниците му, че „привидният неутралитет“ на Тел Авив криел проруска линия и вещаел предаване на разузнавателна информация на врага...
Ако отношенията между Русия и Иран са добре известни и са във възходящо развитие, Москва има също така дългогодишни и все така активни връзки с Хамас, дотолкова, че през март Кремъл беше домакин на делегация на организацията на високо равнище, написа в „Х“ известната анализаторка на Центъра за стратегически изследвания във Виена и специалистка по Русия Хана Ноуте. Руснаците, както обяснява в коментара си популярната като върл опонент на днешен Кремъл дама, са били винаги „много активни във вътрешно-палестинското посредничество, опитвайки се да си намерят ниша в мирния процес“ и „те печелят от нови кризи или от щипка нестабилност в Близкия изток“, защото отклоняват вниманието и ресурсите на Запада. Но сега няма никакви доказателства, че Москва директно е подкрепила атаката на Хамас срещу Израел, подчертава Хана Ноуте в „Х“, нито че е имала роля в планирането или осъществяването на операцията.
Освен това, добавя добре информираната анализаторка, „оста Иран-Хизбула-Хамас има големи възможности“ и не би трябвало да търси съдействие, което може да я компрометира. А подкрепата за Хамас би била грешна стъпка за Русия, която иска да поддържа дебели връзки с Израел по ред проблеми от общ интерес - от контрола на ситуацията в Сирия до този на руската диаспора, от взаимоизгодната търговия до размяната на разузнавателна информация. Все с надеждата, че Тел Авив ще стои и занапред далеч от Украйна. Освен това, заключава Ноуте, Москва няма да има капацитет, а камо ли желание, да се изправи срещу евентуална война в Близкия изток, която да включва също Ливан и особено Сирия, където руската армия има военноморски и военновъздушни бази.
Кремъл има контакти с Хамас, но това, което се случва сега в Израел в действителност въобще не е в полза на Москва, подчерта в личния си блог известният британски историк Марк Галеоти. Той е експерт по Русия, коментатор е на излизащото в Лондон авторитетно седмично политическо списание „The Spectator” и е низвергнат от Москва заради позициите си срещу войната й с Киев. Но сега Галеоти смята, че Кремъл няма пръст в избухналата война между палестинци и евреи, по простата причина, че този конфликт в момента би го натоварил само с негативи.