Хорът на проф. Стефан Драгостинов празнува 30 години на сцена с концерт

Репертоар от фолклор, с нотки на джаз и суинг

“Драгостин Фолк Национал” притежава колекция от международни награди

Хорът е участвал в откриването на сесия на ООН във Виена и многобройни фестивали

Марияна Павлова е специален гост

Хоровата формация “Драгостин Фолк Национал” ше отбележи 30 години на сцената със специален празничен концерт на 24 ноември 2024 г. ,19:00 ч. в концертната зала на НМУ “Любомир Пипков”.

Под диригентството на проф. Стефан Драгостинов, ансамбълът ще представи подбрани творби от своя внушителен репертоар, в който се преплитат български фолклор, нотки на джаз и суинг, ортодоксални мотиви и съвременни музикални форми.

Създадена през 1994 г., хоровата формация е носител на множество награди и е представяла България на международни сцени. През 2011 г. съставът завоюва Втора награда на международния конкурс “Let the Peoples Sing”, организиран от BBC - едно от най-високите отличия за български хор на международната сцена, което затвърждава световната му репутация.

“Драгостин Фолк Национал” е участвал в откриването на сесия на ООН във Виена, Европейските културни дни във Франкфурт и многобройни фестивали в Европа и Азия.

Драгостин Фолк Национал ще изнесе тържествен концерт на 24 ноември.

В юбилейния концерт ще вземат участие и петима виртуозни инструменталисти, които ще съпроводят певиците с традиционни инструменти, създавайки акустично преживяване за публиката. Специален гост ще бъде Марияна Павлова, известна с уникалния си тембър и вписана в Книгата на Гинес за най-нисък женски глас в света - дългогодишен участник в състава, която вече не живее у нас, но пристига за концерта.

Концертът е кулминация на 30 години интензивна звукозаписна и концертна дейност, отразена в 11 албума, обединяващи модерен прочит на фолклорни мотиви от различни региони на страната - поредиците “Звукови икони на България” и “Ключът към тайнството”.

Концертът е кулминация на 30 години интензивна звукозаписна и концертна дейност, отразена в 11 албума.

Стефан Драгостинов завършва Ленинградската консерватория с Втора Симфония (1972), в класа по композиция на проф. Борис Арапов. Творчеството му е “отворено” към всички жанрове; от монументалните платна до вокалната миниатюра.

Специална “ниша” в творчеството му, през 70-те и 80-те г., и до днес, е отворена към авангардните творчески изследвания на съвременните политемпични звукови процеси в музиката, заложени в хоровите му кантати Politempy 1 №3, които му донасят и първите международни отличия. В творбите му личи съчетаване на стародавните национални традиции със съвременни композиционни техники.

Автор е на 6 симфонии, включително известната Peace Symphony, създадена по поръчка на Rotary International като символ на мир и разбирателство.

Произведенията му се изпълняват в цял свят: Център Жорж Помпиду, Болшой театър, Варшавска есен, Московска есен, фестивал Бергамо-Бреша, Музикален фестивал Гаудеамус. Изпълнители на творчество му са формации като Ансамбъл ЕнтерКонтампорен, Симфоничният оркестър на РАИ, Милано, Оркестърът на Холандското радио, виртуози като Хари Спарнай, Антонио Бакели, Милена Моллова, Росен Идеалов...

До 1994 г. Стефан Драгостинов е ръководител на Ансамбъл Филип Кутев, с който през 1988 г. записва в Япония 3 CD-албума; тиражът им достига рекордните 2 милиона екземпляра. Важен акцент в биографията му е проектът Антология на българския фолклор - Звукови икони на България, който композиторът осъществява вече 40 г., заедно с основаната от него формация Драгостин Фолк Национал.

През 2007 г., Международния комитет World Music в Корея, огласява своето решение за удостояване на професор Стефан Драгостинов с Академичното звание World Master сред номинирани от цял свят творци. Формулировката гласи: За изключителни постижения в областта на традиционната музика. Този международен приз се дава за цялостната дейност и принос на Стефан Драгостинов, в областта на изследването и развитието на националната музикална традиция и за нейното съхраняване и продължаване в съвременния свят без граници, за приобщаване на българската културна идентичност към световната съкровищница на духовни ценности.

TRUD_VERSION_AMP:3//
Публикувано от Труд news

Този уебсайт използва "бисквитки"