Цената на газа расте дори през лятото на 2025 година

“Булгаргаз” продава през декември с над 17 лв./MWh по-евтино от европейските газови борси

Брюксел предупреди за несигурни доставки на газ и направи график за ранно запълване на газохранилищата

От 73,92 лв./MWh на 75,89 лв./MWh за 2 дни

Цената на газа ще продължи да расте през следващите месеци, а в средата на 2025 година прогнозите са и за “скъп летен газ” заради решение на Европейската комисия от последния работен ден на миналата седмица държавите-членки да запълнят на 90 процента газовите си хранилища до 1 ноември 2025 година. От Брюксел са поставили и междинни дати за критично запълване в първите дни на февруари, май, юли и септември “с оглед на несигурните доставки на газ”. Това за България означава, че през февруари подземното ни газохранилище “Чирен” трябва да е минимум на на 55 процента запълнено, през май- 36%, още на 1 юли минимумът трябва да е 57%, през септември и ноември съответно със запаси от 77 и 90 на сто.

На фона на новите разпоредби от ЕК само за три дни окончателната цена на газа, предложена от “Булгаргаз” за декември месец стана 75,89 лева/MWh без акциз и ДДС, което е увеличение с близо 2 лв. от предложеното в доклада на Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) - 73,92 лв./MWh.

Веднага след като от Европейската комисия съобщиха за новите мерки с междинни дати за поддържане на минимални нива на газ в хранилищата, европейските фючърси на природен газ поскъпнаха до 47,5 евро/MWh, като в неделния ден TTF индексът се повиши на 47,9 евро/MWh.

От държавното газово дружество обявиха в неделя по обяд, че предложената цена е с над 11 лв./MWh по-ниска от индекса TTF “месец напред” за декември и с над 17 лв./MWh по-ниска от текущите цени на европейските газови борси.

Изпълнителният директор на “Булгаргаз” Веселин Синабов предупреди, че цената ще е около 76 лв./MWh заради по-ниските температури у нас и в Европа, спирането на доставките на “Газпром” за OMW и включването му в санкционния списък са събитията, довели не само до покачване на ценообразуващия индекс TTF, но и до покачването на цените на “Газов Хъб Балкан” и борсите в региона. Само за периода от 11.11.2024 досега, индексът TTF се е покачил с около 20%, а средно месечния - с 10%.

Анализаторите обаче очакват европейските държави да излязат от тази зима с по-ниски нива на газ в хранилищата си, тъй като темпът на изчерпване на резервите на газ от хранилищата е най-бърз от 2016 г. насам и то още в края на ноември. На прага на зимата газовите хранилища в Европа са запълнени на 86,65%, което е с над 10 процентни пункта по-малко в сравнение със същия период на миналата година, което породено от опасения за доставките на газ.

Мерките на Европейската комисия

Хранилищата през февруари да са пълни наполовина

Междинните цели за 1 февруари и 1 май 2025 г. са важни за сигурността на доставките през 2025 г., също и с оглед на преустановяването на транзит на руски газ през Украйна до 1 януари 2025 г. Целта на запълняемост на газохранилищата в ЕС за февруари като минимална средна стойност за страните около 50 на сто и има за цел да засили сигурността на доставките на газ чрез осигуряване на висока наличност. Европейската комисия отбелязва, че това ще особено важно в случай, че се сбъднат прогнозите зимата през 2024-2025 г. да е по-студена от обичайното. За да се предотврати влошаване на сигурността на доставките на газ в Съюза, държавите следва да се стремят колективно да достигнат 55 на сто запълване на газовите си хранилища, а след края на зимата минималната междинна цел на ниво ЕС е около 30% към 1 май 2025 г.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Биляна Веселинова

Този уебсайт използва "бисквитки"