През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава.
Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия. Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.
Според анализаторите поскъпването се дължи и на геополитически фактори като прекъсването на корабоплаването в Червено море, потенциалните мита на САЩ, военните конфликти на планетата, бъдещия регламент на Европейския съюз относно обезлесяването, информира БНР.
Друг голям производител на кафе – Виетнам (на сорт робуста), беше засегнат от силни тайфуни.
Международната организация по кафето (ICO), междуправителствен орган, съставен от страните износителки и вносителки на кафе, съобщи, че цените са скочили с близо 20% през третото тримесечие на 2024 г., достигайки най-високите си нива от почти 10 години.
По данни на германската компания за потребителски данни Statista европейците консумират около 3,2 млн. метрични тона кафе годишно, което представлява почти 33% от общото потребление на кафе в света.
"От факторите, които влияят на добива и производството, а оттам и за по-високите цени, на първо място бих поставил климатичните промени - коментира Радио София Николай Григоров, съосновател и съпредседател на "Кафе асоциация България". - Освен това транспортът поскъпна, защото се налага да се заобикаля цяла Африка. Очакват се и регламенти по Зелената сделка на ЕС - ще се изискват удостоверения, че кафето не е свързано с обезлесяване или деградация на горите."
Експертът обясни, че поскъпване се натрупва дори от това, че някои вносители искат да се запасят преди очаквано поскъпване, а престоят на контейнерите също струва пари.
Според Григоров, добрата прогноза би звучала така: "Цената на кафето ще остане висока, но няма да се покачва".