ЦИК смята референдума до петък

От инициативния комитет обвиниха комисията в държавна измяна

Скандалът с референдума се разраства. Причината е, че в ЦИК не са взели решение как да броят колко са гласували. И днес така и не стана ясно кое е определящо за окончателния резултат - пликовете, бюлетините или подписите в избирателните списъци.

Говорителят на ЦИК Александър Андреев даде странно обяснение, че за недействителни броят зачеркнати, задраскани, но при всяко положение намерени в плик отговори на въпросите. Той призна, че бюлетините без плик не се броят. Колегата му Цветозар Томов увери, че едва ли бюлетините без плик ще са повече от 500.

Според първото въвеждане на данните от протоколите пликовете в урните са 3 487 428, а подписите в избирателните списъци - 3 485 775. В ранния следобед от ЦИК съобщиха, че не са обявявали „под каквато и да е форма официални резултати от произведения национален референдум“ и увериха, че ще се произнесат в законовия срок, т.е. това трябва да стане до 20 ч в петък.

Инициаторите на референдума и днес продължиха да изтъкват аргументи срещу изваждането на 13 792 гласа само защото бюлетините били без плик. В чл. 19 от закона за референдумите ясно е казано, че бюлетината без плик е недействителна. Тя обаче трябва да се брои за подаден глас, твърдят от инициативния комитет. В “Шоуто на Слави” във вторник Иво Сиромахов обвини ЦИК в опит за държавен преврат.

“Винаги, когато се гласува в плик, се получават гафове”, коментира пред “Труд” проф. Михаил Константинов. Той обясни, че има пет неща, които затрудняват обработването на резултатите: 1) плик с една бюлетина; 2) празен плик; 3) бюлетина без плик; 4) плик с две и повече бюлетини; 5) брой положени подписи. Резултатът от първото условие трябва да е равен на този от петото. Това обаче никога не се случва, обясни Константинов. “Прието е, когато се гласува с плик, да се броят пликовете”, каза още математикът. Той подчерта, че законодателят не е казал как ЦИК да брои колко са гласували на допитването.

“ЦИК трябваше да вземе решение и сега да не се чуди какво да прави. Те мислеха, че активността ще е ниска и затова подцениха референдума и не взеха предварително решение как да се броят гласовете”, заяви проф. Константинов.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд

Този уебсайт използва "бисквитки"