Специалисти от IT сектора създадоха пространството Be Art and Wine, където всеки може да се пробва да стане импресионист, подкрепен от глътка вино
Професионалната художничка и треньорка по салса дава напътствията
Какво е общото между изобразителното изкуство и виното? Отговорът на този литературен въпрос е прост и се намира в инициативата на двама ентусиасти - Весела и Георги Шопови - Be Art and Wine. Трима ентусиасти, ако добавим и една чаровна художничка.
Виното се счита за свещена напитка в много религии. И е нормално. Колкото повече консумираш, толкова по-близо до Господ отиваш. Виното те кара да танцуваш, да се опълчваш на страховете - преди хилядолетия от зверовете, в днешно време - от данъчните, частните съдебни изпълнители и тегави началници.
Хипократ е пепоръчвал виното с лечебна цел, а траките са го издигнали почти в култ. В средновековието виното е било използвано като съставна част на много лекарства. Жените в Древен Рим глезели кожата си с вани с прясно червено вино, докато мъжете го предпочитали в директна консумация. Твърде се, че то може да забави Алцхаймер, но в същото време да ти провлачи речта. А, да! Да отключи творческите ти възможности. Музите обичат първите две чаши вино, а в някои случаи - като при Чарли Шийн, в по-големи дози.
Изкуството е най-добрият психотерапевт - цветовете, формите, пространството и перспективата създават един нов свят за нас. Този свят подлъгва лошотията, стреса, колебанията, подозренията и ни прави по-добри. Чашата вино, съчетана с живопис е възможно най-добрият коктейл, който влива в човек доза позитивизъм.
Инициатор на Be Art and Wine е на Весела.
“Идеята да създадем ателие за рисуване се роди съвсем на шега, като изцяло беше породена от любовта ми към изкуството - разказва Весела. - От малка обичам да рисувам, а и завърших началното си образование в художествена паралелка. Голям принос за осъществяването й има и моят съпруг, който винаги ме е подкрепял и знае каква страст е рисуването за мен. И така, в процеса към реализация се запознах с талантлива художничка - харизматична личност, винаги готова за действие.”
Харизматичната художничката се казва Зорница Козарова, която освен че е професионална художничка, преподава и извън студиото уроци по рисуване и уроци по салса. Рисуването е първата й любов. Завършила е Националната художествена академия, специалност “Керамика”. Работи в различни живописни жанрове: портрет, пейзаж, натюрморт, иконопис, както и керамика, графичен дизайн и сценични костюми. Участвала е в няколко сборни изложби в София и Питсбърг (САЩ). Любимият є жанр е портретната живопис.
Весела и Зорница създават един нов свят в иначе отчуждения напоследък столичен град.
“Стремяхме се да създадем едно светло и просторно студио, в което хората да се отпуснат, да завържат нови познанства, да забравят за ежедневието, докато творят и се фокусират върху нещо различно, което не правят всеки ден. Темите са ни подбрани, с умерена трудност, с която всеки без професионален опит би се справил в ограниченото време от една вечер”, допълва Весела.
Виното също е важна част от цялата концепция - рисувайки, се наслаждаваш на чаша хубаво вино. В студиото пристигат хора с различни професии, от всяка възраст, които без да са рисували някога, освен в детските си години, грабват четките и творят по бялото платно. Разбира се, началото е винаги най-трудно, но с инструкциите и разясненията на Зорница, всеки се справя.
“Процесът е забавен, гостите ни се отпускат, рисуват все по- смело и смело и остават приятно изненадани какви красиви картини са сътворили накрая. Това е най- хубавата част от цялото събитие - да видиш доволни, усмихнати хора, които отнасят гордо своите произведения у дома”, казва Весела.
Съпругът є - Георги Шопов, има собствен бизнес в IT сектора. Той също е любител на изобразителното изкуство и е отдаден на проекта. Двамата имат две прекрасни момчета - на 5 и на 10 годинки. Весела помага във фирмата на мъжа си, върти семейството и студиото.
Освен чисто тематичните вечери, там могат да се организират и рождени дни, семейни партита или тиймбилдинг.
“Много радост ни носят децата. Отскоро имаме вечер посветена изцяло на тях. Реално, те самите ни насочиха в тази посока идвайки с родителите си. За нас беше изненадващо, колко много талантливи деца има, с какво огромно желание застават пред статива и рисуват съсредоточено и търпеливо. Творят във всички техники и теми като едни истински артисти, без колебание и с много отдаденост”, доволна е създателката на Be Art and Wine.
Ясно е, че в студиото няма да се създаде шедьовър за Сотбис, но честно казано, там се раждат далеч по-човеколюбиви неща - приятелска среда, настроение, топлина, усмивки и по една картина, която да сложиш на стената си и когато ти е криво да те усмихне.