Бутафорни европроекти и чудовищни злоупотреби в Центъра за развитие на човешките ресурси, разследва след сигнал журналистът Васил Иванов и Канал 3.
Стопроцентово усвояване на парите от еврофондовете. Това някак си се превърна в девиз и основна цел на българските управници след влизането ни в ЕС през 2007 г.
Има една малка държавна структура, която получава и харчи 40 милиона евро годишно, или 80 млн. лева. Казва се "Център за развитие на човешките ресурси". Създаден е, за да разглежда, подбира и финансира проекти, които биха помогнали да се развиват човешките ни ресурси. Съществува от над десет години и формално е под шапката на Министерството на образованието. Решенията обаче, как и за какво ще се похарчат европейските 80 милиона лева се взимат вътре – в самия Център за развитие на човешките ресурси. А там според вътрешни източници на Васил Иванов – това еднолично прави директорът Татяна Калканова, използвайки доверени служители, които тя е назначила на ключови места.
Тук е мястото да споменем, че при предишното правителство на Борисов, съгласно коалиционното споразумение, Министерството на образованието и съответно Центърът за развитие на човешките ресурси, бяха под опеката на Реформаторския блок. И тогава неговият представител Меглена Кунева, като министър на образованието, постави Калканова на поста ѝ.
След разследване на Иванов се оказва, че ведомството на Татяна Калканова е наливало огромни суми в частни неправителствени организации – НПО-та, както и други обществени организации, като е одобрявала и отпускала искани от тях големи суми за меко казано бутафорни и дори звучащи смехотворно проекти.
Ето няколко примера от многото подобни:
СДРУЖЕНИЕ ЕКОСВЯТ РОДОПИ е получило 18 хиляди евро за проект наречен: ЕР ЕР ЕР ЕР ИН ДЪ РОДОПС. Каквото и да значи това. Сдружение наречено БАДМИНТОН КЛУБ-ВИАС е взело 28 хиляди евро за проект „да бъдем активни“. 33 хиляди евро пък получава СДРУЖЕНИЕ БЪЛГАРСКА КУАДРАТЛОН ФЕДЕРАЦИЯ .
И нататък – 20 хиляди евро за Сдружение "Обзорарт" по проект "Живата библиотека тире монологът тире диалог" , каквото и да значи това. 18 хиляди евро получава "Неформална група "свежи лица", 30 хиляди Сдружение "Калокагатия", 37 хиляди евро за Сдружение "Бадминтон клуб Левски – Люлин“, а 32 хиляди евро са дадени на Сдружение "Омега" по проект "Младежко презареждане 2".
Дотук станаха към 200 хиляди евро. А има и още по-фрапиращи примери. Центърът за развитие на човешките ресурси дава 120 хиляди евро на ЧАСТНА ДЕТСКА ГРАДИНА от Русе по проект: "Разказване на приказки за старата костенурка". Други 80 хиляди евро са отпуснати на техникума по селско стопанство в Костинброд за проект: "Иновативни подходи за обучение в тенденциите на развитие на английската кухня".
Изброените до тук примери надхвърлят 1 милион лева, а са само малка част от откритите от Васил Иванов проекти, одобрени и финансирани през последната година от Центъра за развитие на човешките ресурси.
Финансирани с европейски пари. "Корупция и шуробаджанащина". Така обясниха пред разследващия журналист, случващото се служители на Центъра. Те пожелаха да останат анонимни. Все пак една от тях се съгласи да говори пред камерата, с уговорката да не показваме лицето ѝ. Тя е дългогодишен служител на Центъра, заемаща отговорна длъжност.
Бутафорните проекти на частни неправителствени организации се одобряват и получават финансиране, а след това връщат на ръка процент от парите на директорът на Центъра – Татяна Калканова.
Друга част от тези проекти се финансират, защото НПО-тата, които получават парите са на подставени лица на висши политици от управлението. И съответно по тези партийни линии директорът се радва на дълга кариера на този пост.
https://www.youtube.com/watch?v=8p5eLFxPN0w