Шведският министър-председател Улф Кристершон заяви, че е готов да допусне разполагането на ядрени оръжия на шведска територия по време на война.
Голям брой критици призовават новата страна членка на НАТО да забрани разполагането им, предаде АФП.
Парламентът на Швеция трябва да гласува през юни Споразумение за сътрудничество в областта на отбраната (DCA) със Съединените щати, което ще даде на САЩ достъп до военни бази в Швеция и ще позволи съхраняването на военно оборудване и оръжия в скандинавската страна.
Швеция изостави двувековният си военен неутралитет, за да се присъедини към НАТО през март тази година.
През последните седмици Шведската асоциация за мир и арбитраж, наред с други, отправи призиви към правителството да запише писмено в споразумението DCA, че Швеция няма да допусне ядрени оръжия на своя територия.
Правителството многократно е настоявало, че не е необходимо да се разписва забрана, позовавайки се на "широкия консенсус относно ядрените оръжия" в Швеция, както и на парламентарно решение, което забранява ядрените оръжия в Швеция в мирно време.
Кристершон заяви, че във военно време ситуацията е различна., предаде БНР. "В ситуация на война въпросът е съвсем различен. Това би зависело изцяло от това какво ще се случи. При абсолютно най-лошия сценарий демократичните държави в нашата част на света в крайна сметка трябва да могат да се защитят от държави, които биха могли да ни заплашат с ядрено оръжие", каза той пред общественото шведско радио.
Премиерът настоя, че всяко подобно решение за разполагане на ядрени оръжия в Швеция ще бъде взето от Швеция, а не от Съединените щати.
"Швеция решава на шведска територия. Но цялата цел на нашето членство в НАТО и на нашата отбрана е да гарантира, че такава ситуация няма да възникне. Ако Украйна беше член на НАТО, тя нямаше да бъде нападната от Русия", подчерта Кристершон.
Шведската социалдемократическа партия, която беше на власт, когато Швеция подаде молбата си за членство в НАТО през май 2022 г., заяви тогава, че ще работи за изразяване на "едностранни резерви срещу разполагането на ядрени оръжия и постоянни бази на шведска територия".
Северните съседи Дания и Норвегия, които вече са членове на НАТО, са отказали да позволят на чужди държави да установят постоянни военни бази или ядрени оръжия на тяхна територия в мирно време.