Климатичната криза не е далеч, тя е тук и сега
Безразличието на политическите елити към тези, които са най-уязвими от ефектите на глобализацията, доведе до възхода на популизма, каза Фолкер Тюрк, върховен комисар на ООН за човешките права, пред Kathimerini. Тюрк, който наскоро беше в Атина за срещи на високо ниво, повдигна въпроса за липсата на финансиране за ООН, което пречи на гладкото й функциониране.
„Гърция ще стане член на Съвета за сигурност през следващата година за две години и въпросите за човешкия мир и сигурност и човешките права вървят ръка за ръка. И се надявам на много тясно сътрудничество с Гърция по време на нейния мандат като член на Съвета за сигурност. Гърция играе важна роля и в Съвета по правата на човека. За мен беше много важно да има дискусии за въздействието на мерките за икономии върху човешките права, например. Миналата година стартирах концепцията за икономика на правата на човека, защото видяхме и след Covid, че страните в глобалния Юг пострадаха изключително много поради проблеми с ликвидността и изплащане на дългове”, каза още Фолкер Тюрк.
„Мисля за света с всички предизвикателства, пред които сме изправени. Вижте Гърция: температурите се повишиха, имаме горски пожари, горски пожари, по-високи температури, имаме по-малко дъжд. Очевидно е, че светът, планетата страда и е повлияно от изменението на климата. Климатичната криза не е далеч, тя е тук и сега. Имате въпроса за миграцията, бежанците, имате въпроса за войните. Имаме проблем със замърсяването с пластмаса, с биоразнообразието. Всички тези проблеми не се отнасят за една държава. Те са международни. Така че е очевидно, че имате нужда от международни решения. Видяхме го по време на пандемията. Беше ясно, че се нуждаем от Световната здравна организация, за да си свърши работата. Имахме нужда от другите части на системата на ООН, за да си свършат работата. И това, което виждаме днес, е политика, при която си забивате главата в пясъка и се преструвате, че тези проблеми не съществуват и че не е нужно да намирате решение. И ние – от Обединените нации и моята собствена роля – трябва постоянно да изтъкваме, че се нуждаем от повече многостранност. Имаме нужда от повече сътрудничество, повече разбиране. И вместо това в някои страни имате тенденция и риторика, че тяхната страна е на първо място. Така че това е основно манталитет „първо аз“. Така че това означава, че губим солидарност. Имаме нужда от основни ценности, за да действаме солидарно с другите. И губим чувството за състрадание. Виждаме го във войните, където страданието на другия човек не се вижда. Така че е ясно, че имаме нужда от сигнал за събуждане, че това не е бъдещето. Защото бъдещето е повече сътрудничество, повече състрадание, повече солидарност, по-малко нарцисизъм, по-малко егоизъм. Това е повече събиране и съвместна работа по проблемите.
Мисля, че политическите класи в много части на света не ги приеха на сериозно и не подкрепиха онези, които загубиха работата си. А загубата на работа е тежка. И в същото време цените се повишиха. След Covid видяхме как инфлацията върви нагоре. Жилищата стават все по-малко достъпни за хората и това създава недоверие и гняв, които популистите използват, защото се преструват, че имат отговорите. Разбира се, че нямат, но се правят, че ги имат. И е лесно да използвате гнева, оплакванията и чувствата на пренебрежение за тези цели. Така че това откровено е сигнал за събуждане за всички политически сили, защото в крайна сметка политиката е намирането на решения за хората. Но се надявам, че политиката ще бъде информирана от човешките права, защото не можете да ги отделите от нея”, добави още той.