Ще загине ли човечеството, когато нефтът свърши

Изчерпването на енергийните ресурси ще доведе до ужасна война

Петролните запаси се топят катастрофално и няма алтернатива

Днес цената на петрола влияе върху важни процеси, протичащи в света. От това зависи националната стратегия на много държави и стойността на валутите. Петролът е евтин енергиен ресурс. Произвежда бензин, керосин, торове, каучук и пластмаса и дори козметика - червило и боя за коса. Черното злато създаде цивилизацията и може да стане и неин убиец. Наблюдава се спад в добива на петрол, свързан с изчерпването на запасите от въглеводороди. В тази връзка енергийният инженер Р. Дънкан разработва интересна хипотеза, наречена теория на Олдувай. 

Люлка на цивилизацията

В северната част на Танзания има пролом, известен сред археолозите под името Олдувай. Площта му достига 250 квадратни километра. Олдувай е известен със своите находки, датиращи от праисторическия период. Тук в средата на 20 век археолозите откриват останките на древен човек, живял на земята преди около 2 млн. години. Външно тези хора изглеждат като маймуни, но вече са надарени с интелигентност и използват каменни инструменти.

Средният ръст на древния човек е бил около един и половина метра. Движи се на два крака, а продължителността на живота му достига 25 години. Основните му занимания са лов и търсене на горски плодове и корени. Така предците на съвременната цивилизация съществуват около 500 хиляди години. Заради такива находки Олдувай се нарича люлката на човечеството. Подробното проучване на тези места помага да се установи, че първите хора са правили лъкове и копия, а не инструменти. Според теорията на Олдувай, такова съществуване ни очаква в близко бъдеще.

Известен американски изследовател на име Ричард Дънкан посещава Олдувай в началото на 21 век - това пътуване е отправната точка в създаването на теорията за Олдувай. Същността е в това, че животът на древния човек се счита за нормален за целия човешки вид. Природата е родила човечеството точно за такова съществуване и някой ден хората ще се върнат към такъв живот.

Според изчисленията на Дънкан, историята на всяка цивилизация може да бъде представена под формата на планина: пътеката към върха, платото и слизането от планината. Той смята, че съвременното човечество вече е достигнало върха, където може да се задържи около сто години. Следователно падането на цивилизацията скоро ще започне. Човечеството ще се свлече надолу до нивото на миналия век, след това на предишния век и в крайна сметка ще стигне до нивото на първобитния човек.

Обратно в пещерата

Според теорията на Дънкан, ние сме достигнали сегашното ниво на развитие само благодарение на колосалните енергийни запаси, които природата ни е предоставила под формата на газ и нефт, но те са на изчерпване. В основата на доктрината на американския анализатор са икономическите и аналитични изчисления. В неговата теория се разграничават три фази на човешкото развитие. Първият е прединдустриален, който е разделен на периоди А и Б. Преди около 3 000 000 години започва период А. Краят му е през 1769 г., когато е създадена парната машина. През този период човечеството използва възобновяема слънчева енергия, както и енергията на водата и вятъра. След това, до началото на 90-те години на 20-ти век, продължава период B. Това е времето на прости, но солидни инструменти и машини, и в допълнение на използването на невъзобновяеми енергийни ресурси, по-специално петрол.

Един от основните показатели за върха на човешкото развитие е 30 процентното потреблението на енергия от максимума. През 1930 г. този показател е достигнат, което бележи началото на втората фаза на развитие. Предполага се, че ще продължи около сто години, докато нивото на потребление на газ и нефт достигне 37%. Тогава ще има рязък икономически спад. Третата фаза на човешкото развитие, известна като постиндустриална, ще започне през 2030 г. Количеството консумирана енергия непрекъснато ще намалява и цивилизацията ще започне да се движи назад. Високото развитие ще бъде краткотрайно и човекът ще се върне „към произхода си“.

Как ще оцелеем

Наистина петролните запаси се топят катастрофално и няма алтернатива. Скоро ще се изправим пред два пътя - или ще намерим заместител на петрола (например ядрена енергия), или бавно ще деградираме технически.

В момента ядрената енергия е 15% от общото потребление на енергия. В краткосрочен план тази цифра няма да се промени поради високата цена на изграждането на атомни електроцентрали и опасностите, свързани с експлоатацията им. Така че теорията на Олдувай не изглежда пресилена. Има мнение, че след десетилетие и половина вече няма да има петрол. Междувременно няма алтернативни източници на енергия, които да поддържат сегашното ниво на развитие.

Нобеловият лауреат Р. Солоу твърди, че през последното десетилетие икономиката на САЩ расте благодарение на иновациите в областта на технологиите и джаджите, а не на евтината енергия. Професор К. Рогоф твърди, че цените на петрола имат стимулиращ ефект върху новите технологии. Когато петролните запаси намалеят, цената му ще се увеличи и алтернативните горива няма да са нерентабилни. И защо човечеството непременно трябва да се върне в пещерите, а не да се „плъзне“ до нивото от 16 или 17 век, където хората са се справяли без газ и нефт?

Анализаторът Р. Дънкан е сигурен, че падането на цивилизацията ще бъде бързо. Когато заплахата от изчезване на енергийните ресурси стане очевидна, ще започне ужасна война за тяхното притежание. Според неговите изчисления, до края на 21 век населението на Земята ще намалее няколко пъти и ще намалява постоянно. Значителна част от човечеството може да умре от войни, глад и различни епидемии, докато всички останали ще продължат да измират и постепенно да деградират.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Румяна Генадиева

Този уебсайт използва "бисквитки"