Анди Мъри оцелява след най-жестокото клане във Великобритания

Точно преди 28 години се случва най-жестокото клане в историята на Обединеното кралство, когато въоръжен мъж нахлува в начално училище в малкото шотландско градче Дънблейн и убива шестнадесет деца и учител, преди да посегне на живота си. Един от свидетелите на тази трагедия е бившият номер 1 в тениса Анди Мъри.
Мъри и неговият брат Джейми, който беше тенисист номер едно в света на състезанието на двойки, били в клас през март 1996 г., когато 43-годишният Томас Хамилтън нахлува във физкултурния салон на началното училище, въоръжен с четири пистолета и 700 патрона, а след това убива учениците, преди да се самоубие. Към днешна дата клането в Дънблейн през 1996 г. е най-смъртоносната масова стрелба във Великобритания.
Как е станало клането? На 13 март 1996 г. стрелецът Тотива на училищния паркинг около 9:30 сутринта. Той прерязал кабелите на телефонен стълб и след това влязъл в училището, носейки четири пистолета и повече от 700 патрона, произвел няколко изстрела, докато се насочвал към физкултурна зала, където учителката Гуен Мейджър водела своите 29 първокласници в час по физическо. Хамилтън влиза в залата и незабавно открива огън, ранявайки учителката и асистента й Мери Блейк, а след това ранява и убива няколко деца.
 
Когато възрастен и по-голям ученик се опитаха да надникнат в залата, за да разберат какво се случва, Хамилтън ги застрелва и след това напуска залата, стреляйки към килера на библиотеката и в класната стая, където учениците лежат на пода според инструкциите на техните учители. След това се връща във физкултурния салон, изпуска пистолета, който използва, и взима друг, с който се самоубива. Цялата атака е извършена за по-малко от пет минути. 

Мотивът за клането така и не е установен. Хамилтън става скаут на 20-годишна възраст, но скоро в него започват да се съмняват заради поведението си към момчетата. След допълнителни оплаквания той трябва да напусне
Скаутската организация, което го ядосва. Той повторил молбата си да му бъде позволено да се върне, но безуспешно и пише протестни писма. Междувременно става колекционер на оръжия и организира няколко детски клуба, където провежда тренировки по стрелба, гимнастика и спорт. Истории за педофилската му дейност се разказват и до днес. 
 
Тенисистът Анди Мъри е ученик в Дънблейн, когато се случва клането. Той е на 9 години, когато въоръжен мъж влиза в началното му училище и започва да стреля. 
 
- Преживях подобно нещо, когато бях в Дънблейн, учителят излиза и маха на всички деца да се скрият под чиновете - разказа той веднъж. Шотландецът проговори за първи път за трагедията в документален филм и разказа как тенисът се е превърнал в бягство от трагедията, която той за щастие е избегнал. Преди това само накратко споменава за трагедията в Дънблейн в програма на BBC през 2013 г., но никога не говори за убиеца. Дори в документалния филм той не говори за него.
- Факт е, че познавахме този човек, отидохме в неговия детски клуб, той беше в нашата кола, ние го возихме и го придружавахме до гарите и други подобни - казва Мъри в документалния филм.
 Майка му, Джуди Мъри, разкри, че класът на Анди се е насочил към салона, но е чул шум, който ги е накарал да се върнат и да избегнат кръвопролитието. Всичко тя разказа пред "Радио Таймс": "Анди имаше час, беше на път за салона, толкова близо до случилото се. Чули са шум и някой отишъл да види за какво става въпрос. След това се върнал и казаха на децата да отидат в кабинета на директора и заместник-директора. Казали им да седнат под прозореца и те пеели песни. Учителите и кухненският персонал свършиха невероятна работа, като държаха всички тези деца под контрол, хранеха ги и ги извеждаха навън, без те да разберат какво се е случило. Не знам как са се справили – посочи тя.
 В крайна сметка правителството на Обединеното кралство действа след Дънблейн, като прокара строги закони за оръжията. Жителите на Дънблейн стартираха кампанията „Snequot“, за да настояват за промени в британските закони за оръжие. Петицията на кампанията събра около 750 000 подписа, а писмо, написано от майката на едно от убитите деца, беше публикувано в два национални вестника. През февруари 1997 г. парламентът отговори, като прие законодателство, забраняващо частната собственост на пистолети, по-големи от 22 калибър, а през ноември 1997 г. забраната беше разширена за всички пистолети. Освен това са разширени изискванията за безопасност на стрелковите клубове. След приемането на тези закони случаите на убийства с огнестрелно оръжие в Обединеното кралство намаляват значително. Оттогава нищо подобно не се е случвало на Острова. 
 
(по материали на Telegraf.rs)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Извън терена