Томислав Дончев: Получаваме за директни плащания 7 млрд. евро в периода 2014-2020 г.

След реформата на общата стопанска политика, извършена от ЕС и специално за новия програмен период 2014 – 2020 година България ще получи за директни плащания 7 млрд. евро, което е с почти 2 млрд. повече от стария програмен период, заяви вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев по време на парламентарен контрол, съобщи „Фокус”.

По думите му животновъдите, овощарите и зеленчукопроизводителите ще получат особено високи субсидии. „В предишния програмен период, фермерите от тези сектори получаваха 3.5% от общото финансиране. В текущия програмен период финансирането за тях ще достигне 13%, което според мен е добра новина предвид потенциала на тези сектори за формиране на по-висока добавена стойност, както и за генериране на повече заетост”, посочи той.

Дончев уточни, че има финансов модел, който се следва след членството на България в ЕС като размера на общото финансиране нараства всяка година съобразно договорения темп на растеж, който е еднакъв за всички нови държави-членки. Той започва от 25% от размера на директните плащания за първата година, достига до 70% при седмата година на прилагане и ще достигне 100% през 2016 година. „Предстои и през следващата година финансирането да нараства”, коментира вицепремиерът.

„Освен най-важният ресурс за подпомагане на българското земеделието, схемите за директни плащания се характеризират с изключително висок темп на усвояване на средствата, който през 2013 година е над 99% от цялата сума”, подчерта Дончев като отчете, че площта за явяване по тази схема се увеличава всяка година, започвайки през 2007 година с около 3.3 млн. хектара, достигайки 3.7 млн. хектара през 2013 г. „Като резултат от схемата за директни плащания имаме увеличаване на обема на обработваемите земи, което е според мен е положителен резултат”, каза още Дончев.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес