Легендарният вратар Жан-Мари Пфаф за финала „Порто“ - „Байерн“ (2:1): Петичката на Маджер е кошмарът на живота ми

Минаха 28 години, за да се срещнат за трети път „Порто“ и „Байерн“ в турнира на шампионите. В сряда вечер e първият четвъртфинал, но преди него изплува споменът за финал във Виена през 1987-а. Тогава алжирецът Рабах Маджер се записа в историята с фамозен гол с пета, вкаран на великия белгийски вратар Жан-Мари Пфаф.

„Този миг е кошмарът на живота ми – каза преди сегашния дуел стражът. - На полуфинала отстранихме „Реал“ (Мадрид) и мислехме, че всичко трудно е минало. Бяхме прекалено самоуверени. Нямахме и никакъв късмет. Два пъти „Порто“ влезе в нашата половина и ни вкара два гола... Мнозина ми казват, че трябва да съм щастлив, че съм играл на финала. Не! Аз завиждам на тези, които казват: „Спечелих финала!“ Всички говорят как Еди Меркс е петкратен шампион в „Тур дьо Франс“, а никой не говори за Реймон Полидор, който е бил втори и никога не е стигнал до титлата.“

Голмайсторът на „Байерн“ в онзи финал е Вигерл Кьогел, сега мениджър на звездата Томас Мюлер. Вкара от 16 метра с глава, но никога не иска да говори за този мач. Клаус Аугенталер не игра във финала, защото бе контузен срещу „Реал“. Личният си реванш го взе през 1991 година - „Байерн“ отстрани „Порто“ на четвъртфинал. Но на двубоя в Португалия славният защитник бе наказан. „Сега отново ще ги победим - отсече Аугенталер. - Тогава също страдахме от много контузени, но успяхме.“

„Байерн“ има 22 мача срещу португалци в евротурнирите и само 1 загуба. От „Порто“ на финала. Останалите двубои са 13 победи и 8 ремита.

„Когато е бил този финал, не съм бил роден, затова нямам лоши спомени – каза Томас Мюлер. - Никога не съм играл в Порто и се радвам на възможността.“

А Мануел Нойер си припомни – през 2008-а отстрани „Порто“ като играч на „Шалке“ след изпълнение на дузпи: „Бях млад вратар и тогава за първи път се класирах на четвъртфинал и бе велико усещане“, каза страж №1 в света.