Дубов и Рамбо закичени със златни пояси

Владимир Дубов ликува със златния пояс „Дан Колов” пред пълните трибуни в зала „Христо Ботев”. В събота борецът ни направи фантастична схватка и разгроми иранския шампион Реза Атри Нахгарчи с 5:1 при 57-килограмовите. Победата за гласовете в журито бе много по-тежка от схватката на тепиха. Достойни за пояса бяха също живеещият в САЩ Борислав Новачков, Мирослав Живков и Драгомир Стойчев, които също триумфираха в категориите си в турнира с 26 страни.

Българският Рамбо - Даниел Александров, се превърна в сензацията на битките и с пълно единодушие препаса златния пояс „Никола Петров”. Златни в този стил са също Иво Ангелов и Константин Стас, които ще са основните ни козове за европейските игри в Баку през юни и световното в Лас Вегас (6-12 септември). При жените приза за №1 спечели Станка Златева, която мина като ураган през конкуренцията.

Неделята бе най-успешният ден за нашата борба. Кой бе най-атрактивен? Всеки от препълнената зала може сам да си избере своя №1. Атракцията започва с Константин Стас. В кат. до 66 кг националът ни направи най-атрактивното хвърляне на деня и фиксира успех с 9:1 - технически туш срещу египтянина Ибрахим Хасан. Стас „завъртя” съперника с лекота, все едно тежи едва 6 килограма!

Номинация №2 за атракция на деня бе Мирослав Киров. При 70-килограмовите свободняци той даде точно 1,52 минути на германеца Ленард Викел. Немската съпротива издържа прекалено малко, докато удари българският туш.

Втората българо-германска битка за злато бе и най-оспорваната. При 97-килограмовите Драгомир Стойчев срази с 5:1 Габриел Селегелей. Струва ви се лесна победа? Забравете! Първите 3 минути завършиха без точка. Във вторите Стойчев поведе с 1:0, но германецът бързо изравни. При този резултат победата отиваше за съперника. Но българският лъв се оказа с по-остри зъби - изправен до стената Стойчев атакува „ва банк” и изхвърли Селегелей извън тепиха. Четири точки накуп и седмо злато за България!

Безславно се разви финалът единствено за Николай Куртев. Но... неговият повелител отново носеше българският трибагреник. Борислав Новачков срази конкурента си с 5:0 в кат. до 65 кг.

Единствената черна нотка за България бе свързана с много драматизъм. Елина Василева загуби с 8:9 от туркинята Бусе Тосун в категория до 63 кг. Във всяка минута предимството в резултата се сменяше и накрая гостенката триумфира. В същата категория мачът за трето място загуби София Георгиева - 6:7 срещу италианката Дайма Цанева.

С бронз в категория до 85 кг на класически стил се окичи Христо Маринов, спечелил с 4:0 срещу турчина Ахмет Илдирим, но тава бе малка утеха за бившия №1 в света и Европа.