Показват изящни предмети по филигранна техника в Търново

Подреждат уникална изложба, която ще представи красотата и изяществото на филигранната техника във Велико Търново. Експозицията ще бъде открита на 11 май в музей "Възраждане и Учредително събрание" в старата столица. Ще бъдат изложени 32 предмета. Това са икони и църковна утвар, изработени от ювелира Горан Ристович-Покимица от сръбския град Кралево. Изложбата "Филигранни връзки" се организира от Регионалния исторически музей и е част от инициативите за установяване на партньорство между културни институти от Велико Търоново и Кралево и предстоящо побратимяване на двата града.

Жителите и гостите на Велико Търново до 30 май ще могат да видят олтарни и стенни кандилници, престолни кръстове, архиерейски кръстове и жезли, икони, потири, епископски пръстени, изкусно изработени от сребро, полускъпоценни и скъпоценни камъни. Всички предмети са правени от Покимица по каноните за висши духовници от сръбската и източноправославните църкви.

"Заплитайки сребърната нишка, Ристович като в сън разкрива красотата на филиграна. Със своя огромен талант, упорита работа и духовен ангажимент ювелирът съживява това изкуството на най-високо ниво. Неговите творби напомнят на сърбо-византийското миналото в перфектна симбиоза с модерното. В своя дизайн ювелирът използва естествените форми- цветя, спирала, пъпки, листенца, кръгове, плодове и смесва класически и традиционни символи и естетика. Така изработените в ателието му предмети са елегантни, красиви и изискани", обясняват музейни експерти.

Роденият през 1965 г. творец е учил арабски език и литература във Факултета по филология в Белград. Запленен от красотата на филиграна, започва да изучава старите техники и църковното златарство и се превръща в най-добрия ювелир работещ с тази техника в съседна Сърбия.

"Изложбата му във Велико Търново е първото му представяне пред българска публика", уточняват от Регионалния исторически музей в болярския град.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура