Топ 10 - Големите финали между Италия и Испания

Италия и Испания са две от най-футболните нации на Стария континент, но финалните сблъсъци между тях в различните европейски съперничества не са чак толкова много. Дори е имало цели десетилетия без подобен финал. Специално в турнира за КЕШ, сега Шампионска лига, 18 години не е имало мач за титла между Апенините и Пиренеите.

1. „Реал”- „Фиорентина” (2-0), 30 май 1957 г. „Реал” получава редкия шанс да защитава титлата си в КЕШ пред собствена публика на „Сантяго Бернабеу”. У дома не само стените, но и съдиите помагат. Известната със своето „катеначо” „Фиорентина” се брани успешно срещу Ди Стефано, Копа и компания до 69-ата минута, когато холандският рефер Лео Хорн бута аванта на домакините. Не зачита флага за засада на помощника си, а после свири дузпа за нарушение срещу Енрике Матеус извън пеналтерията. Ди Стефано бележи дузпата, след това се отчита и Хенто. Това е най-гледаният на живо финал в КЕШ - 125 хиляди зрители.

2. „Реал” - „Милан” (3:2), 28 май 1958 г. На ст. „Хейзъл” в Брюксел „Реал” и „Милан” правят един от най-великите сблъсъци. Първото полувреме е нулево, но между 59-ата и 79-ата падат 4 гола - 3 от които само за 5 минути. На терена са велики фигури - „Милан” повежда с попадение на Скиафино, Ди Стефано изравнява за „Реал”. Грилио вкарва за „росонерите”, а „Реал“ възстановява равенството. В продължението на мача третата поред титла на „Реал” носи легендата Хенто. Друга изгряваща тогава звезда - Уорън Бийти, награждава победителите. Владението върху топката е потресаващо - 75 към 25% за „белите”!

3. „Атлетико” (Мадрид) - Фиорентина” (1:1), 3:0 в преиграването. Иберийците за трети пореден път печелят финал, този път за КНК. Първият мач е на10 май 1962 г. в Глазгоу, вторият чак на 5 септември 1962 г. в Щутгарт. На почти празния „Хемпдън Парк” съперниците си вкарват по един гол през първото полувреме. Испанците повеждат с гол на Пейро, „виолетовите” бързо изравняват чрез попадение на шведа Курт Хамрин. Реваншът е с коренно различен сценарий. „Дюшекчиите” доминират от първата до последната минута и с 3 гола на Пейро, Хонес и португалецът Мендонка вдигат първия си европейски трофей.

4. „Интер”- „Реал” (3:1), 27 май 1964 г, финал за КЕШ. Италианската футболна школа най-после се домогва до успех във финал срещу непобедимата „армада” на стадион „Пратер” във Виена пред близо 72 хиляди, предимно местни зрители. Водените от Хеленио Херера „нерадзури” покосяват „белия балет”, след като доминират през целия мач. Великият Сандро Мацола извежда „Интер” напред с гол минута преди края на полувремето. През втората част деветката Милани вкарва втори гол, Фельо връща за малко надеждите на „мадридистите”. Но отново Мацола приключва спектакъла четвърт час преди края на двубоя.

5. „Ювентус” - Атлетик” (Билбао), 1:0, 1:2. Този финал за Купата на УЕФА през май 1977 г. е най-автентичният между представители на двете нации, защото на терена са 11 баски срещу 11 италианци. Нито един чужденец. Първата част от спектакъла е на „Стадио Олимпико”в Торино. Марко Тардели бележи в 15-ата минута единственото попадение. На реванша на „Сан Мамес” баските атакуват като за последно, но нещата се влошават още в началото, когато Роберто Бетега охлажда мераците им. Все пак 60-хилядната тълпа е доволна - с голове на Чуруса и Карлос резултатът се обръща. Но „Старата госпожа” си тръгва с купата!

6. „Барселона” - „Сампдория” (1:0), 27 май 1992 г. Последният шампионски финал на стария „Уембли” е в мач между италианци и испанци. По ирония на съдбата двата клуба се срещат година по-рано, когато във финал за по-непрестижната купа за КНК, „Барса” печели с 2:1, без на терена да е наказаният Христо Стоичков. На „Уембли” обаче осмицата е в действие и играе ключова роля. Двубоят приключва в редовното време, без да е вкаран гол. Кулминацията настъпва в 112-ата минута, когато Роналд Куман изстрелва бомба във вратата на „Сампдория”. „Барса” ликува с първата си Купа на европейските шампиони.

7. „Милан” – „Барселона” (4:0), 18 май, 1994 г. Само 2 г. чакат италианците, за да вземат сладък реванш от „дриймтима” на „Барса” на олимпийския стадион в Атина. Каталунците пристигат с репутацията на непобедим тим. „Милан” пък вече е начело с наследника на Ариго Саки - Фабио Капело. Мачът се развива по абсолютно неочакван сценарий. В 22-рата минута Даниеле Масаро извежда „росонерите” напред, а в края на полувремето същият главен герой удвоява разликата. Магическият момент настъпва в 47-ата минута, когато геният Савичевич прехвърля Субисарета с диагонален удар от 35 метра. Марсел Десаи довършва погрома!

8. „Лацио” - „Майорка” (2:1), 19 май 1999 г. Този мач на „Вила Парк” в Бирмингам също е със сериозна историческа цена, защото е последният в прекратения турнир за КНК. И последният тим, който гордо слага купата във витрината си, е римският „Лацио”. Финалът се получава доста напрегнат и е решен едва десетината минути преди края си. Още в началото на първата част Виери бележи за „орлите”, но само четири минути по-късно Дани изравнява. В герой на мача се превръща чехът Павел Недвед, който вкарва победния и последен гол в турнира за Купата на носителите на национални купи.

9. „Реал”- „Ювентус” (1:0), 20 май 1998 г., След 32 тягостни години чакане „бялата мечта” се превръща в реалност в Амстердам. В труден и тежък мач почти без положения едно магическо докосване на черногореца Предраг Миятович в 66-ата минута връща купата във витрината на „Реал”. Мануел Санчис направи това, което баща му бе сторил преди цели 32 години. По-късно към „галактикос” се присъедини един от противниците им в този ден - Зинедин Зидан. 19 г. по-късно „Старата госпожа” доказа, че е на принципа „забавя, но не забравя”. И сега „бианконерите” заеха мястото на „Реал” на финала в Берлин.

10. „Атлетико” (Мадрид) - „Интер” (2:0), 27 август 2010 г. За последен път преди вчерашния мегасблъсък в Берлин италианци и испанци се изправиха в почти формален финал за така наречената Суперкупа на Европа в Монако. Носителят на купата в Шампионска лига „Интер” с новия си тогава водач Рафаел Бенитес бе развенчан от „Атлетико”. Рейес изведе „дюшекчиите” напред, а в края на мача Кун Агуеро съвсем вкисели физиономиите на „нерадзурите”. От тази загуба тръгнаха големите проблеми в „Интер”. Иначе равносметката между италианци и иберийци сочи в посока Испания. Резултатът преди снощи бе 6:4!