Референдумът в Гърция приключи. Ето отзвука в чуждестранните медии

Гръцкият референдум, на който гражданите на страната трябваше да решат дали да се съгласят с условията на международните кредитори на Атина, завърши. Урните бяха закрити, бюлетините обработени, и сега може със сигурност да бъдат обявени резултатите: Гърция каза категорично „не“ на условията, наложени от Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд.

Гръцкото министерство на вътрешните работи публикува официалните резултати, от които стана ясно, че 61,31 % от гражданите на страната са отговорили с „не“ на въпроса „Да бъде ли приет планът за споразумение, представен от ЕК, ЕЦБ и МВФ?“.
След провеждането на референдума гърците се събраха на площад „Синтагма“ пред сградата на парламента в Атина, за да отпразнуват победата на отрицателния вот.

Празничната атмосфера се усещаше навсякъде обаче. Много хора се разхождаха по улиците, развявайки националния флаг. Десетки бяха облечени с оранжеви тениски – цветът, който стана символ на гръцкото „не“ на предложенията на международните кредитори на Атина. В оранжево беше осветен и фонтанът на „Синтагма“, около който се събраха хората.

Някои коментатори побързаха да определят тази „победа“ за „пирова“, предсказвайки катастрофални последици за гръцката икономика, включващи дефолт и изход от еврозоната. Правителството на Ципрас обаче остава повече от оптимистично настроено след вота на гражданите и обеща още от утре да поднови преговорите с Брюксел.

В Европа обаче не бяха особено радостни. Повечето европейски лидери призоваха вотът на гръцките граждани да бъде уважен, но тревогата и напрежението витаят осезаемо във въздуха. Първи словашкият финансов министър Петер Казимир предупреди, че гръцкото „не“ в резултатите от референдума отварят вратата на Гърция за напускането на еврозоната.

„Кошмарът на архитектите на еврото – че някоя държава може да напусне клуба, изглежда като реалистичен сценарий, след като Гърция гласува с „не“ днес“, написа в социалната мрежа „Туитър“ финансовият министър на Словакия.

Крайна беше и реакцията на германския вицеканцлер Зигмар Габриел, който коментира, че провеждането на преговори с Гърция за нова спасителна програма в създалата се ситуация е трудно за възприемане. Атина беше поздравена единствено от лидера на испанската партия „Подемос“, който приветства резултатите от гръцкия референдум като „победа за демокрацията“.

Не закъсняха реакциите на европейските институции. Европейската комисия увери, че „уважава вота на гражданите на Гърция“. Още в понеделник сутрин обаче председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер ще проведе телеконференция с председателя на ЕЦБ Марио Драги и Йерун Дейселблум, председател на Еврогрупата. Последният определи като „изключително печални“ за бъдещето на Гърция резултатите от проведения референдум.

Германският канцлер Ангела Меркел ще отлети за Париж в понеделник, за да обсъди с френския държавен глава Франсоа Оланд резултатите от гръцкия референдум. След телефонен разговор между двамата европейски лидери беше отправено предложение за свикването на извънредна среща на върха на държавите от ЕС. „Ситуацията около Гърция ще бъде разгледана на извънредно заседание на Еврогрупата, но ако то не бъде достатъчно, за да бъде прието решение, ще бъде необходимо да се свика и извънредно заседание на Европейския съвет“, обясниха в Берлин. Малко по-късно председателят на Европейския съвет Доналд Туск потвърди, че държавите от еврозоната ще проведат извънредна среща на върха във вторник, за да обсъдят последиците от резултатите от гръцкия вот.

The Times: Референдумът в Гърция е кулминация на бавно заформяща се катастрофа

Референдумът в Гърция е кулминация на бавно заформяща се катастрофа, която започна преди повече от десетилетие с присъединяването на страната към валутния съюз на Общността, коментира британският вестник The Times, цитиран от "Фокус".

През 2001 г., когато Гърция стана част от еврозоната, тогавашният премиер Костас Симитис приветства решението, което трябваше "да гарантира за нас по-голяма стабилност и да открие нови хоризонти".

Не всички обаче бяха убедени, че това ще се случи. И както се оказа, резервите са били оправдани. Още тогава президентът на Европейската централна банка предупреди, че Гърция ще трябва да работи усилено, за да подобри показателите на икономиката си и членството й да заработи. Това обаче не се случи.

Както често се случва в Европейския съюз - политиката триумфира над икономиката. Желанието да бъде разширена еврозоната провокира приемането на всички, които искат да се присъединят към валутния съюз, дори и да не са готови, както е в случая с Гърция.

Bild: Защо Гърция празнува своя крах?

Банките затвориха, отвориха социалните кухни – но гърците празнуват. Европа изживя наистина драматичен ден, коментира германското издание Bild.

Цели 61,31 % от гражданите на Гърция казаха „не“ на предложения от ЕК, ЕЦБ и МВФ спасителен план за икономиката на балканската държава. „Това, което се случи тук, е раждането на демокрацията“, се чуваше по мегафоните тази вечер в Атина.

„Не искаме германизирана Европа. Днес отпразнувахме освобождаването си от робство“, обясни гръцка студентка, която участва в спонтанните празненства, последвали края на референдума в неделя.

Сред насъбралото се на площад „Синтагма“ мнозинство е и 35-годишен безработен професор. Той също празнува – с дясната си ръка показва знака на победата. „Безработен съм от четири години. Но сега започва по-добро бъдеще без отчаяние. Това, което ЕС направи с нас, не беше помощ, а унижение“.

В Гърция празнуват, и празнуват. Но кой ще плаща сметките в понеделник? „Тази нощ това е без значение. Тази нощ сме просто щастливи“, отговаря 23-годишна студентка.

Танци по улиците. Погледно отстрани, изглежда, сякаш празнуват собствения си крах. Трябваше ли петгодишната спасителна политика на Брюксел да приключи по този абсурден начин?

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят