Да "настроиш" месечното неразположение според отпуската? Може, но само инцидентно!

Дойде сезонът на летните отпуски. Дамите обаче могат да прекарат почивката не по най-приятния начин, ако точно в този момент ги застигне месечният им цикъл. Затова някои от тях посягат към медикаменти, които отлагат с няколко дни естествения биоритъм. Каква „цена“ за сметка на здравето обаче плащат в този случай, попитахме д-р Антони Ненов, началник на Гинекологичното отделение в столичната Втора АГ болница „Шейново“.

„Един от начините за отлагане на менструацията е продължаване приемането на противозачатъчните средства. В този случай жената не спира да пие хапчетата антибебе, когато трябва да свършат, а минава на следващата опаковка. Така се печелят няколко дни“, обясни д-р Ненов.

Вторият вид препарати, с който се постига „безоблачна“ отпуска, са т. нар. гестагени (прогестероновите медикаменти). Към тях посягат жени, които не пият противозачатъчни. Ако българката започне да приема гестагени, се гарантира нужният ефект. „Не можем да кажем, че подобно решение трябва да е недопустимо. Но също не е невъзможно да се стигне до хормонални последици върху следващите менструации“, отсече акушер-гинекологът. Просто казано, ако вземеш гестагени еднократно, това е в рамките на допустимото. Но ако зачести като начин за промяна на периода на цикъла, хормоналният баланс сериозно може да се увреди.

„Пак ще повторя - не че не могат да се приемат, но не е добре за здравето тези медикаменти да се ползват често“, заяви специалистът.

Рискове има и ако гестагените се приемат дълго време, тоест през повече дни, през които жената иска да възпре менструацията си. „Ако пиете лекарството за срок до десетина дни, няма да има проблеми, но ако ги вземате примерно месец или повече - това не е нормално и носи опасните последици! Принципно каквато и да е намеса в биоритмите не е добра“, заяви АГ специалистът. Много по-безобидно е, ако жената приема противозачатъчни и чрез тях отлага месечното неразположение.

Подобна е картината и със спешната контрацепция. Ако се прекалява с нея, тя дава отражение върху редовността на цикъла. Препаратите, които се вземат до 3 дни след непротектиран полов акт с цел да ликвидират опасността от забременяване, трябва да се приемат много рядко. „Приемът им наистина да е само в спешни и в единични случаи“, посъветва д-р Ненов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве