Марадона пренебрегна Богдан Дочев

Диего Марадона пренебрегна Богдан Дочев за „Божията ръка“. Аржентинският идол награди тунизиеца Али Бенасьор, който бе главен рефер на мача с Англия на Мондиал-86. Но пропусна истинския „виновник“ за своя гол с ръка във пазената от Питър Шилтън врата - българския страничен арбитър.

Марадона посети 72-годишния Бенасьор в дома му в Тунис. Занесе му фланелка на Аржентина с надпис „За Али, моя вечен приятел!“. По-късно в социалните мрежи дон Диего написа: „Посетих Тунис и се видях с Али Бонасьор, съдията от четвъртфинала на Мондиал ‘86 Аржентина - Англия (2:1 - б.р.). Подарих му фланелка и снимка от онзи момент. Завинаги ще ми е приятел.“

Но всъщност Марадона не е забравил Богдан Дочев. Доказателство бе 15-минутното интервю пред „Труд“ в Рио де Жанейро на Мондиал 2014. Тогава на въпроса дали помни кой е присъдил гола с „Божията ръка“, дон Диего се усмихна широко и изстреля: „Да, разбира се. И искам да ви кажа, че от този ден всички българи сте мои амигос! Прегръщам ви!“

А седмица след прочутия миг обяснението на звездата за попадението, което побърка света, бе следното: „Голът беше малко Божията ръка и малко главата на Марадона.“ В същия мач Диего вкара и второто попадение, когато взе топката от центъра и феноменално премина през цялата защита на Англия. През 2002 година този гол беше избран за №1 на ХХ век в международна анкета между феновете, организирана от ФИФА.