Правнучка на фотографа Димитър Карастоянов откри изложба Германски шпионски камери колкото кибрит и дагеротипия на 168 години пазят в музея на фотографията в Казанлък

Президентът Радев: Никола Вапцаров се осмели да предизвика историята

Финансовият министър на САЩ: Доналд Тръмп не се опитва да влияе на валутните пазари

Столетница прогони с бастуна си крадци от дома си в Берлин

Тома Биков: Ако се докаже, че провокациите в Шарково са инициирани от Нинова, ще сезираме прокуратурата Това е заплаха към националната сигурност, посочи депутатът

Свръхзвуковия Левандовски

Футболът може да бъде толкова луд!

Това възкликна Пеп Гуардиола, гледайки как неговият централен нападател Роберт Левандовски чупи всички рекорди. Свръхзвуково полякът вкара 5 гола за „Байерн“ за 8,58 минути при 5:1 над „Волфсбург“. „Невероятно! Такова нещо не ми се е случвало нито като треньор, нито като футболист – продължи Гуардиола. – Истинско чудо!“ При петия гол треньорът се хвана с две ръце за главата, невярващ на случилото се. За попаденията полякът пипна общо 9 пъти топката.

Един от рекордите, които Левандовски повали, е на Мартин Петров. Заради четирите му попадения за „Волфсбург“ срещу „Майнц“ през 2004 година българският нападател бе наречен Сина на вятъра от германските медии. Сега великото му постижение остава в историята, повалено от поляка.

В нощта след галата спортният свят се изреди с поздравления в социалните мрежи. „Невиждано“, написа в туитър бившият английски голмайстор Майкъл Оуен. „Може ли да се вкарат пет гола за 9 минути“, попита с много въпросителни баскетболният идол Дирк Новицки. А съотборникът на Левандовски в „Байерн“ – германският национал Джером Боатенг каза: „Заради Лева ще проговоря полски. „Направде? Гратулация!“ (в превод – Истина ли е? Поздравления!).“

Легендата в ските Мария Рийш също се включи: „Всеки удар един гол! Когато ти върви, върви ти!“ Вратарят на „Арсенал“ Петер Чех написа: „Какъв специален момент! Неописуемо!“

„Това са най-лудите девет минути в живота ми, исках да стрелям, да стрелям – каза героят в интервю пред официалния сайт на Бундеслигата. – Никога не съм вкарвал пет гола в един мач. Запазих си топката и ще я сложа в хола. Много е хубава. Гуардиола не ми е давал специални съвети. Каза ми, че трябва да обърна мача. Изравних, след 50 секунди вкарах втори и чудото започна. Чакам с нетърпение да отида на Октоберфест и да полеем победата. Но това ще е чак другата седмица. Играем на всеки три дни и мачовете са по-важни.“

В своята страница във фейсбук Левандовски и неговата съпруга – каратистката Ана, поздравиха феновете си. Двамата позират с широко разперени пръсти – по пет на брой.

„Лева ми напомни за времената на Герд Мюлер – каза Карл-Хайнц Румениге , силният човек в управата на „Байерн“. – Точно като него знае къде да бъде в точното време.“

И петте гола Левандовски вкара с десния крак – почти на празна врата, с тройна добавка, засичайки центриране от въздуха, с удар извън наказателното поле… И с големия шедьовър – воле с ножичен удар от границата на пеналта! Припомняйки четирите гола на поляка в полуфинала на Шампионска лига срещу „Реал“ с екипа на „Борусия“ (Дортмунд) за 4:1, авторитетният футболен сайт „Гол“ направи коментар: „Левандовски е последният мохикан при централните нападатели“.

И за да остане нещо за някой следващ мач, Роберт трябва да знае кой рекорд не е бил. Единственият в Бундеслигата с 6 гола е Дитер Мюлер, който през 1977-а вкара 6 пъти за „Кьолн“ при 7:2 над „Вердер“.

Девет докосвания на топката до вечността

Рекорди преди, рекорди сега

1991 година – Михаел Тьонис направи хеттрик за „Дуисбург“ за 5 минути срещу „Карлсруе“ при 6:2. Левандовски успя за 3,22 минути.

2004 година – Мартин Петров вкара 4 гола за „Волфсбург“ при 4:3 срещу „Майнц“ за 17 мин. Левандовски го стори за 6 минути.

1984 година – Дитер Хьонес отбеляза 5 гола за „Байерн“ при 6:0 над „Айнтрахт“ (Брауншвайг) за 21 минути. Левандовски вкара същия брой за девет.