Свръхзвуковия Левандовски

Футболът може да бъде толкова луд!

Това възкликна Пеп Гуардиола, гледайки как неговият централен нападател Роберт Левандовски чупи всички рекорди. Свръхзвуково полякът вкара 5 гола за „Байерн“ за 8,58 минути при 5:1 над „Волфсбург“. „Невероятно! Такова нещо не ми се е случвало нито като треньор, нито като футболист - продължи Гуардиола. - Истинско чудо!“ При петия гол треньорът се хвана с две ръце за главата, невярващ на случилото се. За попаденията полякът пипна общо 9 пъти топката.

Един от рекордите, които Левандовски повали, е на Мартин Петров. Заради четирите му попадения за „Волфсбург“ срещу „Майнц“ през 2004 година българският нападател бе наречен Сина на вятъра от германските медии. Сега великото му постижение остава в историята, повалено от поляка.

В нощта след галата спортният свят се изреди с поздравления в социалните мрежи. „Невиждано“, написа в туитър бившият английски голмайстор Майкъл Оуен. „Може ли да се вкарат пет гола за 9 минути“, попита с много въпросителни баскетболният идол Дирк Новицки. А съотборникът на Левандовски в „Байерн“ - германският национал Джером Боатенг каза: „Заради Лева ще проговоря полски. „Направде? Гратулация!“ (в превод - Истина ли е? Поздравления!).“

Легендата в ските Мария Рийш също се включи: „Всеки удар един гол! Когато ти върви, върви ти!“ Вратарят на „Арсенал“ Петер Чех написа: „Какъв специален момент! Неописуемо!“

„Това са най-лудите девет минути в живота ми, исках да стрелям, да стрелям - каза героят в интервю пред официалния сайт на Бундеслигата. - Никога не съм вкарвал пет гола в един мач. Запазих си топката и ще я сложа в хола. Много е хубава. Гуардиола не ми е давал специални съвети. Каза ми, че трябва да обърна мача. Изравних, след 50 секунди вкарах втори и чудото започна. Чакам с нетърпение да отида на Октоберфест и да полеем победата. Но това ще е чак другата седмица. Играем на всеки три дни и мачовете са по-важни.“

В своята страница във фейсбук Левандовски и неговата съпруга - каратистката Ана, поздравиха феновете си. Двамата позират с широко разперени пръсти - по пет на брой.

„Лева ми напомни за времената на Герд Мюлер - каза Карл-Хайнц Румениге , силният човек в управата на „Байерн“. - Точно като него знае къде да бъде в точното време.“

И петте гола Левандовски вкара с десния крак - почти на празна врата, с тройна добавка, засичайки центриране от въздуха, с удар извън наказателното поле... И с големия шедьовър - воле с ножичен удар от границата на пеналта! Припомняйки четирите гола на поляка в полуфинала на Шампионска лига срещу „Реал“ с екипа на „Борусия“ (Дортмунд) за 4:1, авторитетният футболен сайт „Гол“ направи коментар: „Левандовски е последният мохикан при централните нападатели“.

И за да остане нещо за някой следващ мач, Роберт трябва да знае кой рекорд не е бил. Единственият в Бундеслигата с 6 гола е Дитер Мюлер, който през 1977-а вкара 6 пъти за „Кьолн“ при 7:2 над „Вердер“.

Девет докосвания на топката до вечността

Рекорди преди, рекорди сега

1991 година - Михаел Тьонис направи хеттрик за „Дуисбург“ за 5 минути срещу „Карлсруе“ при 6:2. Левандовски успя за 3,22 минути.

2004 година - Мартин Петров вкара 4 гола за „Волфсбург“ при 4:3 срещу „Майнц“ за 17 мин. Левандовски го стори за 6 минути.

1984 година - Дитер Хьонес отбеляза 5 гола за „Байерн“ при 6:0 над „Айнтрахт“ (Брауншвайг) за 21 минути. Левандовски вкара същия брой за девет.