Посланик Ерик Рубин: САЩ подкрепят правителството на Борисов и ще съдействат за успеха му

България е изправена пред три геополитически кризи, обяви новият посланик на САЩ Ерик Рубин в първата си реч пред Атлантическия клуб. Това са Украйна и отделянето на Крим, конфликтът в Сирия и бежанската вълна и чуждестранните бойци и разливането на конфликта. "Много европейски държави са изправени пред последствията на една или две от тези кризи, но България е изправена и пред трите", каза Рубин.

Нашите демократични ценности са най-доброто ръководство. САЩ винаги ще бъдат ключов партньор. Ние продължаваме да работим с вас, увери американският посланик.

Той определи партньорството между САЩ и България като "котва, която ще донесе стабилност на Балканите". По думите му американците са в страната като приятели, загрижени са за нашата сигурност и безопасност и няма да ни изоставят. САЩ подкрепят правителството на премиера Бойко Борисов и ще съдействат за неговия успех, подчерта посланикът.

Има задълбочени връзки между България и САЩ, както с американския университет в Благоевград, така и с хилядите българи, които пътуват, за да работят и намерят нови приятелства там, изтъкна посланик Рубин.

Той посочи, че много често говори за посещението на секретаря Джон Кери. Той и премиерът Бойко Борисов основали няколко работни групи, за да работим ефективно. Като съюзник на НАТО, САЩ е длъжна да подава подкрепа в най-източните граници и това е България. Инициативата за гарантиране на сигурност в Европа през последните години е увеличила своята дейност повече от 400%. Нашите военни правят заедно учения, дори имаха няколко мисии в Ирак. Правили сме и сухоземни, и въздушни операции. САЩ предоставя 7 млн. долара за ново военно оборудване и образоване на военните кадри, коментира посланикът.

Обсъждали се възможностите да бъдат установени четири военни бази за обучение в идните години.

Той се спря и на енергетиката, като изтъкна стратегическото значение на интерконектора с Гърция. Подчерта ролята на САЩ за изграждането му. Даде за пример европейските страни, които обмисляли изграждане на терминали за втечнен газ.

Посланикът смята, че е важно да се приключат въпросите за Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) в Европа. По този начин щяла да се отвори още по-широка световна икономика.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Новини