Мароканец спечели първия маратон "Пловдив" и 3000 лв.

Мароканецът с италиански паспорт Ахмед Насеф спечели първото издание на маратон "Пловдив", след като измина класическата дистанция от 42,195 метра по булевардите, улиците и парковете на града под тепетата за 2:28,29 часа.

Точно на 5 минути зад победителя на площад "Централен" финишира българинът Димчо Мицов, следван от сънародника си Андрей Гридин (2:42,59 часа).

Първите 3 места в надпреварата при жените бяха окупирани от българки, като първа финалната линия за 3:10,21 часа пресече Добринка Шаламанова, следвана от Таня Димитрова (3:22,46 часа) и Христина Бранкова (3:28,01 часа). Победителите в двата пола получиха по 3000 лв., вторите - по 2000 лв., а третите - по 1000 лв., от общия награден фонд на маратона от 15 000 лв.

Парични бонуси - по 800 лв. за първо, 500 лв. за второ и 300 лв. за трето място, получиха и призьорите при мъжете и жените в полумаратона на 21,1 км, който бе спечелен от Филип Бенсон (1:21,10 час) и Елена Василева (1:34,38 час).

За най-добрите в надпреварата на 3 км при учениците бяха осигурени велосипеди и предметни награди. Близо 800 състезатели от 17 държави взеха участие в надпреварите в трите дистанции на маратон "Пловдив", чието провеждане наложи затваряне на 40 улици и булеварди в града между 8 и 14 часа.

Трасето минаваше покрай гребния канал и по мокрия калдъръм на Стария град и затрудни доста участниците. "Стръмните и неравни улици в Стария град ми създадаха огромни грижи.

Мисля, че такъв маршрут или изобщо не трябва да бъде включван или поне да е в началото на маратона, а не в самия му край", коментира 41-годишният победител Ахмед Насеф. За него титлата в Пловдив е трета в класическия маратон след триумфите в Каварна през 2011 г. и германския град Мюнстер през 2013 г.