Хърватия играе, Турция се рита

Хърватия започна с победа участието си на европейското първенство във Франция. В мач от група „D“, игран на „Парк де Пренс” в Париж, „шахматистите” сломиха с 1:0 Турция. Играчите на Анте Чачич доминираха през целия двубой, като можеха да запишат далеч по-изразителна победа. На два пъти гредите спасиха турците, но в 41-вата минута нищо не успя да спре воле на Лука Модрич. Халфът на „Реал“ (Мадрид) намери от въздуха изритана топка от защитата на „червените“ и матира вратаря Волкан Бабаджан. Дарио Сърна и Марсело Брозович нямаха късмет и ударите им се отбиваха в гредите. В средата на първото полувреме Турция изпусна най-чистото си положение. Ченк Тошун стреля с глава, но Даниел Субашич хвана топката на голлинията. Играчите на Фатих Терим спираха с груби фаулове разиграванията на Хърватия. Главата на Ведран Чурлука пък бе пукната и се наложи на три пъти играта да бъде спирана, за да може лекарите да спират кръвта от главата на защитника.

Хърватският национал Лука Модрич заяви след успеха с 1:0, че „шахматистите“ са играли много по-добре.

„Арда Туран е много силен футболист, но той не е достатъчен и ние победихме - каза Модрич. - Бяхме по-добри от Турция особено в края на двубоя.“

Селекционерът на Турция Фатих Терим призна класата на Хърватия.

„Играхме срещу много, много добър отбор - заяви Терим. - Турнирът не е свършил за нас. Трябва да се подготвим за мача с Испания. Казах на играчите, че трябва да се борим повече. Загубата обаче е натрупан опит.“

Турция излиза срещу Испания в петък. Тогава е и двубоят между Чехия и Хърватия.