За първи път в историята: Отбор на полуфинал без победа

За първи път в историята на европейските футболни първенства до полуфинал в турнира се класира отбор, който не е спечелил нито един мач в редовните 90 минути. Точно такъв е случаят с Португалия, които са на двубой от този за титлата. Португалия завърши с три равенства своята група, в която бе с отборите на Унгария (3:3), Австрия (0:0) и Исландия (1:1). Така Кристиано Роналдо и компания излязоха от групата като трети тим и на осминафиналите се изправиха срещу Хърватия. „Шахматистите“ бяха победени с 1:0, а голът, отбелязан от Рикардо Куарешма, падна в 117-ата минута на добавеното време. На четвъртфиналите бе взет скалпа и на Полша, този път след дузпи, тъй като в редовното време срещата завърши 1:1.