Творци от Япония представят изкуството си в Павликени

Павликени посрещна шестима творци от Япония в рамките на петото издание на проекта "Павликени и света". Те работят в сферата на керамиката, скулптурата, хартиеното изкуство и текстила, отличаващи се със своя авангарден съвременен стил и новаторски техники.

На 6 юли в залите на Исторически музей Павликени ще бъде показана изложба с произведенията на участващите в пленера. Експозицията ще бъде открита от кмета на Община Павликени инж. Емануил Манолов, културното аташе на Япония Мивако Кибаяши и председателя на фондация "Аматерас" Тодор Тодоров.

Авторите от японска страна са Какуко Ишии, Ичиро Мацуо, Мицуру Куроки, Джинйонг Муун, Тору Курита и Маюми Тцукуда. В проекта участват Даниела Тодорова , която е художник с богат творчески път и международни изяви, Тодор Тодоров, скулптор с огромен международен опит и редица награди и художникът Валентин Балев, който е популярен с голямоформатните си произведения и международен опит.

Дългосрочният проект на Община Павликени, Фондация "Аматерас" и Исторически музей - Павликени "Паввликени и светът" има ясна международна културна политика за презентиране на културното наследство на Павликени и създаването на колекция от съвременно изкуство от различни жанрове за бъдещата Художествената галерия на града.

През изминалите четири години в Павликени бяха представени утвърдени автори с богат творчески международен опит от Финландия, Япония, Норвегия, Дания, Швеция, Германия, Франция, Литва и България. Те създадоха и дариха на Павликени произведения на скулптурата, живописта, графиката, хартиеното и дигиталното изкуство, инсталации, калиграфия и др.

С всяко следващо издание огромното разнообразие от авторски търсения и техники радват жителите на Павликени и създават истински празник за града. Всеки от пленерите завършва с откриване на изложба и с официално посещение на посланика от партниращата страна.

Тази година Япония за втори път е партньор по проекта.

"Тази разработка ще продължи традицията по представянето на съвременна японска керамика, текстил и хартиено изкуство. Проектът включва и уъркшоп от две части, който ще представи древното изкуство и философия на калиграфията и известната игра - оригами станала световно явление в дизайна архитектурата и изкуството", подчертава Тодор Тодоров от фондация "Аматерас".

На уъркшопа всеки участник ще може сам да опита да изпише йероглиф или да създаде оригами, които да отнесе като спомен от този момент.

Участниците от японска страна са партнираща професионална организация на Фондация "Аматерас" със седалище Фукуока, Япония - NEXUS. Нейните лидери са 5 японски автори и една корейска авторка, живееща и работеща в Япония. Те вече бяха представени в Чехия и в България по време на "Хартиен Арт Фест" София.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура