Световните лидери осъдиха касапницата в Ница

По време на трагедията във Франция, лидерите на европейските институции бяха в Монголия, където тече 11-тата Среща на върха на Азия - Европа.

След минута мълчание в памет на жертвите, председателят на Съвета Доналд Туск коментира: "Това е тъжен ден за Франция, за Европа, за всички нас, и тук в Мoнголия. А трагичният парадокс е, че обект на атаката са били хора, празнуващи свободата, равенството и братството. Днес Европа и Азия сме единни в подкрепа на френския народ и неговото правителство. Заставаме зад семействата на жертвите, осъждаме трагедията и продължаваме борбата срещу екстремното насилие и омраза.

Председателят на Европейската комисията Жан-Клод Юнкер поднесе съболезнованията си на семействата на загиналите и подчерта, че целият Европейски съюз е солидарен с Франция в борбата с тероризма. “Разтърсен съм и съм натъжен от ужасното изпитание, през което преминава красивия град Ница по време на този национален празник". Юнкер допълни, че Франция може да разчита на Комисията в борбата с тероризма както във вътрешността на съюза, така и извън него. Решимостта ни ще остане толкова твърда, колкото и нашето единство.

В Улан Батор е и белгийския външен министър Дидие Рейндерс, който изказа съболезнования на френския си колега Жан-Марк Еро: "Отново във Франция, сега, разбира се, мислите ни са за жертвите, за семействата им. Надявам се повече ранени да бъдат спасение. Преди всичко, това е варварство и ние осъждаме тази - може би терористична атака, или просто атака срещу Франция отново. Днес първо ще мислим за жертвите и ще се опитаме да помогнем на френските власти. Трябва да обединим усилията си в борбата срещу радикализма. Това е най-важния проблем, защото нямаме план за действие на ниво Обединени нации."

В Брюксел министър-председателят на Белгия Шарл Мишел нарече атентата долен и подъл, изразявайки съпричасността си към скръбта за загиналите.

Американският президент Барак Обама отправи в изявление своите съболезнования от името на американския народ и осъди най-строго това, което изглежда като ужасяващ терористичен акт. Обама допълни, че Америка е предложила всякакъв вид помощ и наблегна, че страната е солидарна с най-стария си съюзник – Франция:
"На Деня на Бастилията си спомняме за изключителната издръжливост и демократичните ценности, които са направили Франция пример за целия свят. Знаем, че характера на френската република ще пребъде дълго след тази ужасна и трагична загуба на живот".

Държавният секретар Джон Кери нарече трагедията атака срещу невинни хора в ден, в който се честват свободата, равенството и братството. С гордост стоях до френските лидери по-рано днес при отбелязванията на Деня на Бастилията в Париж. Съединените Щати ще продължат да стоят твърдо с френския народ в този момент на трагедия.

Кристиан Йенсен, министър на външните работи на Дания: "Мисля, че всички сме потресени за пореден път да видим атака срещу невинни хора, която е струвала живота на толкова много хора. Това ни дава повод да работим заедно по цял свят, да се борим срещу тероризма, срещу онези хора, които извършват подобни атаки."

Коментари имаше и от основните кандидати за президент. В интервю за Си Ен Ен бившият държавен секретар Хилари Клинтън заяви: Ние сме във война с радикални джихадисти, които използват Исляма да наемат и радикализират други, за да прокарват своя пагубен план. Не е по-важно как наричаме тези хора, а какви са действията ни срещу тях, предаде БНР.

Доналд Тръмп, от своя страна, заради нападението, отмени очакваното днес обявяване на избора си за вицепрезидентски кандидат и коментира в интервю за Фокс Нюз, че живеем в тотално различен свят:

Няма респект за закона и реда. Няма респект към нищо и към никого. С това трябва да се справим по много жесток начин.“

На въпрос как точно да стане това Тръмп отговори, че би затруднил идването на хора от места на терористи.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят