Очевидно разширяващото се военно присъствие на Китай в обновената военноморска база Ream в Камбоджа отново буди тревога във Вашингтон, развитие, което за първи път беше отбелязано през 2019 г. като тайна сделка две години, след като Пном Пен отмени военните учения Angkor Sentinel с американските сили, пише Asia Times.
Военният достъп на Китай до пристанището на Камбоджа потенциално му дава стратегически южен фланг в Южнокитайско море, който може да се използва при всеки сценарий на конфликт със САЩ, включително за Тайван. Камбоджа упорито отрича, че е позволила на китайски войски да се разположат постоянно на нейна земя, което е забранено от нейната конституция.
Последният шум около Камбоджа съвпада с противоречивото разполагане на американската ракетна система Typhon във Филипините, ход, който дава на Манила новата способност да удря цели в континенталната част на Китай при всеки конфликтен сценарий.
Този месец BBC съобщи за присъствието на китайски военноморски корвети във военноморската база Ream в Камбоджа, което поражда опасения в САЩ относно предполагаемото нарастващо военно присъствие на Китай там. BBC казва, че двете корвети тип A56, видими от сателитни изображения, са акостирали на нов построен от Китай кей заедно с други съоръжения, построени от Китай.
Правителството на Камбоджа твърди, че базата е за обучение и е отворена за всички приятелски флоти. В него обаче се казва, че САЩ са предпазливи, позовавайки се на амбицията на Китай да се превърне в глобална военна сила, включително чрез мобилизиране на инвестициите на инициативата „Един пояс, един път“ (BRI) в пристанища и друга инфраструктура с двойна военна употреба, която може да позволи на Китай привилегирован достъп при сценарий на конфликт.
В отговор на опасенията на САЩ, вицепремиерът на Камбоджа Сун Чантол обяви, че американският флот ще бъде добре дошъл да посети военноморската база Ream, след като приключи нейното разширяване, финансирано от Китай, предаде Ройтерс.
Говорейки на събитие на мозъчен тръст във Вашингтон, Сун подчерта, че базата е предназначена за националната отбрана на Камбоджа, а не за изключително използване от Китай или други чуждестранни военни. Той увери, че всеки военноморски флот може да използва пристанището за хуманитарни цели, възстановяване след бедствия или съвместни военни учения.
Ройтерс отбелязва, че китайски военни кораби обучават камбоджанския флот в Ream от декември 2023 г., докато САЩ призоваха Камбоджа да попречи, на която и да е чужда държава да има изключителен достъп до базата.
Channel News Asia спомена през септември 2024 г., че надграждането на военноморската база Ream е от полза за Китай повече, отколкото за Камбоджа, тъй като на Камбоджа липсва военен капацитет да използва напълно подобрените съоръжения. BBC казва, че въпреки че Ream може да не подобри значително проекцията на силата на Китай, той може да помогне при събирането на разузнавателна информация.
Що се отнася до въздействието на базата върху суверенитета на Камбоджа, BBC казва, че въпреки че е вероятно дългосрочно китайско присъствие в Ream, то може да не нарушава конституцията на Камбоджа, тъй като базата не е официално наета от Китай и китайските сили могат да присъстват на ротационен принцип – подобно към Споразумението на САЩ за посещение на силите (VFA) с Филипините.
Asia Times написа през април 2023 г., че установяването на Китай във военноморската база Ream има потенциала да компенсира, наблюдава или потенциално да предвиди присъствието на военноморските сили на САЩ в близост до Сингапур, където редовно се разполагат ротационни крайбрежни бойни кораби на САЩ (LCS) и морския патрулен самолет P-8 Poseidon.
Китай може също така да използва военноморската база Ream и съществуващите си южни военноморски бази, за да обкръжи Виетнам в Южнокитайско море, разтягайки капацитета на военноморските сили на Виетнам и организациите за правоприлагане на морското право. Китай и Виетнам имат различни териториални спорове в Южнокитайско море.
Нещо повече, военноморската база Ream може да поддържа китайски дейности близо до индонезийските острови Натуна.
Въпреки че Китай призна собствеността на Индонезия върху островите Натуна, той заяви, че водите около островите са в неговите „традиционни риболовни зони“, което води до напрежение между двете страни.
Камбоджа може да види участието на Китай във военноморската база Ream като защита срещу по-мощните си съседи, Тайланд и Виетнам. Тази ситуация може да е накарала Камбоджа да подкрепи интересите на Китай в замяна на гаранции за сигурност и икономически ползи.
Засиленото присъствие на Китай в Ream е част от по-голямо базиране на двубой със САЩ, тъй като и двете суперсили се стремят да укрепят позициите си в стратегически региони, които могат да служат като предни оперативни аванпостове един срещу друг в сценарий на конфликт.
През септември 2024 г. Asia Times написа , че безсрочното разполагане на ракетната система Typhon от САЩ във Филипините значително ескалира напрежението между САЩ и Китай в Тихия океан.
Първоначално въведена за съвместни учения през април 2024 г., системата Typhon, която е способна да изстрелва оръжия Tomahawk и Standard Missile-6 с обхват за достигане до континентален Китай, ще остане в северните Филипини, според американски и филипински служители.
Този ход, насочен към укрепване на регионалното възпиране, предизвика остри критики от Китай, който предупреди, че разполагането ще дестабилизира региона и ще предизвика надпревара във въоръжаването.
Разгръщането е в съответствие с разширената стратегия за възпиране на САЩ и концепцията за разпределени морски операции (DMO), която разпръсква силите, за да подобри оцеляването и смъртоността. Липсата на средства за противовъздушна и противоракетна отбрана на Филипините обаче може да създаде оперативни предизвикателства, потенциално изисквайки повече американски средства за защита.
Политическият пейзаж във Филипините, белязан от разделения между проамерикански и прокитайски фракции, добавя още едно ниво на сложност, като бъдещите инициативи в областта на отбраната на САЩ потенциално висят на косъм с наближаването на междинните избори във Филипините следващата година.
Докато разполагането на ракети Typhon във Филипините може да е предизвикало ужас в Китай, САЩ не са единствените, които участват в противоречиви, чувствителни операции и разполагания на прага на своите противници.
През юли 2024 г. Asia Times написа , че Китай значително е засилил своите способности за събиране на разузнавателна информация, като е създал множество шпионски бази в Куба.
Тези съоръжения,са предназначени да наблюдават чувствителни комуникации и дейности по югоизточното крайбрежие на САЩ, където се намират множество военни бази и центрове за изстрелване в космоса.
Най-големият обект, близо до Бехукал, има история от Студената война, докато обектът Ел Салао разполага с голяма кръгло разположена антенна решетка (CDAA) за подобрено наблюдение. Кубинските аванпостове подчертават амбицията на Китай да разшири своя глобален разузнавателен отпечатък, включително близо до бреговете на САЩ.
Развитието предизвика загриженост сред политиците и регионалните партньори на САЩ относно дългосрочните стратегически последици, особено в контекста на потенциалния конфликт между САЩ и Китай за Тайван.
Преди всеки конфликт Китай може да изпрати военен персонал при своите латиноамерикански партньори, като Куба, за събиране на разузнавателна информация и подкрепа на специални операции.
Този персонал може потенциално да попречи на критични американски съоръжения, да наблюдава военни операции или дори да планира атаки срещу континенталната част на САЩ. Освен това Китай може да използва персонала си за създаване на регионални кризи, които биха могли да засегнат САЩ, като прекъсване на веригите за доставки или причиняване на политическа нестабилност в страните партньори на САЩ преди всяка операция срещу Тайван.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш