Asia Times: Гериатричната политика на САЩ напомня за годините на упадъка на СССР

Белият дом във Вашингтон

Гериатричната политика на САЩ напомня за годините на упадъка на СССР, пише Даниел Уилямс в статия за Asia Times.

„На 25 февруари 1985 г. съветските граждани отидоха до урните за еднопартийни местни избори и по обичай висшите лидери гласуваха публично.

Генералният секретар на Комунистическата партия на СССР Константин Черненко се появи публично, както беше обичайно за висшите съветски ръководители, гласувайки на живо по телевизията.

Появата му беше много очаквана, тъй като той беше далеч от общественото внимание в продължение на два месеца. Предполага се, че е бил показан в избирателна секция в Кремъл.

Заобиколен от правителствени служители и вестникарски фотографи, той се изправи и се облегна на помощник. Изглеждаше изтощен. Той измърмори няколко приветствия. Вместо да увери гражданите, че СССР е в здрави ръце, предаването създаде обезпокоително вълнение в цялата страна: кой точно управлява огромната еднопартийна държава с ядрено оръжие?”, се казва в статията.

Миналият месец консервативният коментатор Найл Фъргюсън предложи актуализация на темата. Той очерта слабостите на САЩ в съветски стил, включително това, че са претоварени от чуждестранни отговорности с армия, обременена с остаряло оборудване, падащи образователни и здравни стандарти и ниска икономическа производителност в силно задлъжняла икономика.

Сравнението със Съветския съюз е подкрепено от възрастта на висшите лидери, починали на поста.

Леонид Брежнев беше на 75 години и беше в лошо здраве от поне две години. Неговият приемник, Юрий Андропов, беше „само на“ 68 години, но почина от тежки сърдечни проблеми, след като прекара само 15 месеца на поста.

Черненко почина на 73 години,  само две седмици след като посети избирателната урна, като остана на поста само 11 месеца. Той страдаше от сърдечна недостатъчност, белодробно заболяване и цироза на черния дроб.

Байдън е на 81 и във вторник се разболя от Covid (за трети път). Тръмп е на 78”, пише още авторът.

Предполага се, че това трябва да означава, че Пелоси и нейният съвет печелят състезанието по мъдрост. Все пак тя е на 84 години.

Даниел Уилямс е бивш чуждестранен кореспондент на The Washington Post, The Los Angeles Times и The Miami Herald и бивш сътрудник на Human Rights Watch. Автор на книгата „Клетниците: Преследването на християните в съвременния Близък изток“. Живее в Рим.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят