Asia Times: Севернокорейски ракетен тест MIRV повишава залозите за ядрена война (ВИДЕО)

Неотдавнашното тестово изстрелване на балистични ракети от Северна Корея, с поне една, способна да носи „свръх голяма бойна глава“, предизвика нова тревога в съседна Южна Корея, тъй като и двете съперничещи си страни се борят за полеви оръжия с все по-разрушителна сила, пише Asia Times.

В края на юни Северна Корея изстреля най-малко три ракети с фиктивни бойни глави, според множество новинарски съобщения , цитиращи южнокорейски военни източници. Тестовете дойдоха, след като Пхенян обеща "офанзивни и смазващи" отговори на новите американски военни учения с Южна Корея и Япония, се казва в докладите.

Държавната Корейска централна новинарска агенция (KCNA) твърди, че Северна Корея успешно е тествала система с множество бойни глави, способна да пусне три независимо насочени бойни глави и примамка.

Въпреки това 38 North казва, че южнокорейските военни кадри предполагат, че една от ракетите вероятно се е повредила на височина от 100 километра, което поражда съмнения относно претенциите и възможностите на Северна Корея.

Въпреки вероятния неуспех, тестовете показват продължаващия ангажимент на Северна Корея за разработване на усъвършенствана ракетна технология, включително множество ракети с независимо насочване за повторно насочване (MIRV), каза 38 North в анализ на тестовете.

38 North отбелязва, че някои от тестовете включват това, което изглежда е първият етап на балистична ракета със среден обсег (IRBM) с твърдо гориво Hwasong-16 и нова секция за полезен товар. Това бележи първия път, когато Северна Корея споменава разработването на множество бойни глави от януари 2021 г., се казва в анализа на 38 North.

Според 38 North тестовете в крайна сметка биха могли да доведат до оперативно разгръщане на по-сложна и потенциално дестабилизираща военна технология. Това от своя страна може да усложни динамиката на регионалната отбрана, тъй като Северна Корея е в състояние да увеличи броя на бойните глави за разгръщане за определен брой ракети и пускови установки.

Въпреки неотдавнашния MIRV тест на Северна Корея, Пхенян все още е далеч от овладяването на технологията, твърди Чое Санг-Хун в статия на New York Times от 26 юни 2024 г. Авторът твърди, че има „измама и преувеличение“ в съобщението на KCNA за тестовете, като добавя, че държавните медии са променили снимки на един от тестовете.

Той отбелязва, че южнокорейски служители са отхвърлили един от тестовете, включващ предполагаема хиперзвукова ракета, като неуспешен, като според съобщенията ракетата е експлодирала над севернокорейските води, след като е изминала 240 километра.

Чоу отбелязва, че докато MIRV отдавна са в списъка с желания за оръжия на Северна Корея, Пхенян все още не е показал, че може да проектира бойна глава, която да оцелее при повторно навлизане в атмосферата и да представлява реална заплаха за САЩ, да не говорим за пускането на сложни ракети с MIRV накрайници.

Въпреки очевидния провал на теста MIRV на Северна Корея, тя може да получи в бъдеще ръка за помощ от Русия, нейния дългогодишен съюзник от Студената война. След избухването на войната в Украйна Русия премина от ролята на неохотен наложител на санкции срещу Северна Корея към евентуално подкопаване на международните усилия за овладяване на ядрените и ракетните програми на Пхенян.

Двете автокрации сключиха стратегическо партньорство миналия месец . Въпреки че на пръв поглед партньорството избягва обмена на технологии за ракети и ядрени оръжия, възможността за такива трансфери не може да бъде отхвърлена.
Миналия месец Asia Times отбеляза, че Русия е използвала севернокорейски балистични ракети срещу Украйна и че Пхенян може да е изнесъл над 5 милиона артилерийски снаряда за Русия, за да облекчи недостига на боеприпаси на последната на фронтовата линия. В замяна Северна Корея може да получи от Москва така необходимите енергийни доставки, хранителна помощ и така желаната ракетна технология.

MIRVs бяха въведени през 60-те години на миналия век, за да позволят на една ракета да носи множество ядрени бойни глави към различни цели, за разлика от конвенционалните ракети, които държат само една бойна глава. Въпреки че ранните MIRVs не са били предназначени да проникват през противоракетната отбрана, те са много по-трудни за прехващане от стандартните ракети.

Asia Times отбеляза през ноември 2023 г., че MIRVs могат да бъдат невероятно дестабилизиращи за стратегическата сигурност, тъй като оръжието предпочита първите удари, тъй като една ракета може да удари множество цели.

MIRV позволяват на държавите да изстрелват множество бойни глави към една цел, като няколко по-малки бойни глави причиняват повече щети, отколкото една бойна глава със същия размер. Освен това MIRVs улесняват поразяването на системите за противоракетна отбрана.

Освен това, MIRVs правят по-вероятно малките и средни ядрени арсенали да бъдат лесно насочени и унищожени при първи удар, което води до значителна загуба на капацитет с всяка унищожена платформа за изстрелване.

MIRV принуждават държавите с ядрено въоръжение да разширят и разпръснат запасите си от оръжия, за да гарантират надеждна способност за втори удар. Освен това MIRVs изискват производството на допълнителни ядрени бойни глави за разгръщане на ракети.

Освен че твърди, че е тествала MIRVs, Северна Корея преди това твърди, че е провела успешен тест за хиперзвуково оръжие.

Asia Times съобщи през април 2024 г., че Северна Корея е изпробвала своята хиперзвукова IRBM Hwasong-16B, като севернокорейският върховен лидер Ким Чен Ун описва ракетата като критична част от ядреното възпиране на страната срещу нейните „врагове“ – слабо завоалирано препратка към САЩ , Южна Корея и Япония.

Обединеният комитет на началник-щабовете на Южна Корея оцени, че ракетата е прелетяла 600 километра, но обвини Северна Корея, че преувеличава възможностите си. Въпреки това те признаха, че ракетните способности на Северна Корея се подобряват.

Ядрените сили на Северна Корея са силно зависими от ракетите, тъй като не разполагат с модерни самолети или подводници, за да ги изстрелят. Докато Пхенян е разработил ракети с твърдо гориво, които са по-лесни за скриване, придвижване и изстрелване, и тества технология за хиперзвукови ракети, южнокорейски служители казват, че е далеч от успеха.

Ядрените оръжия са централни за съществуването на севернокорейската държава, като Пхенян упорства в напредъка на своите ракетни и ядрени програми, въпреки че има една от най-бедните и най-строго санкционирани икономики в света.
Северна Корея може да използва ядрените си оръжия, за да разбие логиката на разширеното възпиране между Южна Корея, Япония и САЩ, като заплаши с директна атака срещу САЩ, като по този начин разубеди съвместните военни действия от последните три.

Ядреният арсенал на Северна Корея също държи династията Ким на власт, тъй като решението за пускане на ядрени оръжия на страната е единствено от върховния лидер Ким. Това повишава заплахата от ядрено отмъщение, ако режимът на Ким бъде заплашен или ядрена нестабилност, ако режимът на Ким рухне.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Азия