България без шанс за Топ 4 на ЕвроВолей 2024 за мъже под 18 години

БФВ, start-photo.bg

Националите по волейбол под 18 години отстъпиха с 0:3 (22-25, 13-25, 22-25) пред временния лидер Франция в предпоследния мач от Група I и така загубиха всякакви шансове за място в Топ 4. Финалната четворка на Европейското първенство за мъже под 18 години (10-21 юли, София и Пловдив) ще се играе през уикенда в столичната зала "Левски София".

Двубоят бе наблюдаван от близо 600 зрители, както и от щаба на мъжкия национален отбор в лицето на селекционера Джанлоренцо Бленджини и помощникът му Франческо Кадеду. Италианският специалист по-рано обяви, че ще следи изкъсо изявите на всички национални състави.
Десислава Величкова направи няколко промени в стартовия състав в сравнение с предходния мач. Като разпределител срещу французите започна Даниел Йений. Капитанът Петьо Иванов отново намери място сред стартовите играчи, а за либеро бе предпочетен Димитър Добрев. Останалите в игра бяха Николай Николаев, Жасмин Величков Кристиян Иванов и Константин Манолев.

От началните муните французите показаха много мощна игра в атака, като процентите им бяха вдигнати през втория гейм. До средата на първия период българският блок успяваше да удържи опитите на съперника, но след това се пропука. Загубили вече шансове да продължат напред, "трикольорите" играха малко по-освободено в третия гейм и се бориха до последно, но съперникът им ги затрудняваше максимално. Продължавахме да бъркаме и началния удар, записвайки само 1 ас и 13 грешки.

Две грешки на французите и точка на Даниел Йений дадоха преднина на България с 3:1 в първия гейм. Петьо Иванов с лек прехвърлящ удар на мрежата направи 4:2. Блок на Кристиян Иванов и авансът ни стана 4 т. (6:2). "Петлите" продължиха да грешат в атака - 7:3, а нашите национали играеха много по-уверено на блокада. Французите опитаха да изравнят и успяваха да намалят до 1 т., но "лъвовете" се откъсваха отново. Все пак се стигна до 11:11 и обрат след едична блокада на Ноа Дуфлос-Роси, а след това и на Уилиям Лаплаче (11:13). Блокаут и ново равенство – 13:13. Франция взе предимство след три поредни точки. Блокада на Жасмин Величков и грешки на сервис на Ноа и Мистоко запазиха интригата (16:18). До поредно равенство се стигна при 19:19, а Йений опита самоотвержено да спаси следващата топка. Продължително разиграване с хубави спасявания от страна на французите завърши с точка за тях след наш блокаут – 19:21. Величкова поиска прекъсване. Съперникът организираше добре атаките си и изпълняваше мощно ударите, стигайки закономерно до геймбол при 24:21. Отразихме първата възможност, но с наша грешка на начален удар Франция поведе в геймовете.

Втората част започна с грешки начален удар и от двете страни за 3:3. Втори грешен сервис за частта сложи край на серията от 3 поредни точки за "петлите", които в тези минути атакуваха предимно през центъра. Националите ни бяха в ролята на догонващи, а съперникът се откъсна с 5 т. след наш блокаут и топка на Ерик Георгиев в аут за 6:11. Ас на Андрей Йоканович и авансът на Франция стана по-изразителен (7:14). Стана и двуцифрен при 9:19. Петьо Иванов застана на сервис, а секунди по-късно реализира и за 12:20, а френският щаб поиска таймаут. Това помогна за разконцентрирането на Иванов и след като се върна да изпълнява отново начален удар, прати топката в мрежата. Спорна точка бе отсъдена за съперника, която бе и геймбол, реализиран при първия шанс – 13:25.

Манолев реализира първата точка в третия гейм, но след това "петлите" отвърнаха с три поредни. Маринов прекъсна серията им с хубав диагонален удар. Аут за Франция и точка на Величков – равенството бе на лице. Величков реализира и за първия обрат в наша полза – 6:5. Следващата точка отново бе негова. След хубаво разиграване Манолев успя да забие за 8:6 и да получи аплодисментите на залата. И той на свой ред записа две поредни точки. Въпреки това имаше нов обрат в мача – 9:10. Държахме се близо до съперника, но продължавахме да правим грешки на сервис. При 14:18 треньорският ни щаб взе прекъсване. След блок на Манолев и грешка на французите се доближихме на 1 т. (19:20), но Пиер Делапорет заби, за да ни лиши от изравняване. Отразихме първия мачбол, до който стигнаха французите, а аут на начален удар на Деян Маринов донесе победната точка за "петлите" – 22:25.

Жасмин Величков бе най-резултатен и в шестия двубой за България със своите 13 точки. Константин Манолев добави 8 т.