България и Турция ще определят кой ще е първият в историята балкански шампион по волейбол за жени под 16 години

БФВолейбол

България и Турция ще определят кой ще е първият в историята балкански шампион по волейбол за жени под 16 години. Двата отбора спечелиха предпоследните си мачове от турнира в зала „Христо Ботев". Така българките и туркините нямат поражение досега, а във финалния ден се изправят един срещу друг.
Първо Турция спечели срещу Черна гора с 3:0 (25:18, 26:24, 25:22). След това нашите изключително драматично се наложиха над Сърбия – 3:2 (23:12, 16:25, 21:25, 28:26, 15:9). Така двата отбора са единствени без загуба на Балканиадата
В първия гейм нашите бяха безапелационно по-силният отбор на терена. Веднага поведохме с 3:0, но това бе една от най-малките разлики в мача. Авансът ни стигна до 13:3. И тези десет точки се запазиха почти до края на частта. А там България дори беше още по-убедителна – 25:12.
Вторият гейм обаче нямаше нищо общо с първия. Още от началото Сърбия поведе с 3:0 и въобще не допусна да стигнем до равенство. Напротив – дълго време разликата се запазваше 3-4 точки, но накрая се увеличи драстично. Съперникът ни изравни резултата с 25:16.
В третата част обаче нещата не се развиха отново по наш вкус. Сърбия от рано взе предимство. На моменти опитвахме да скъсим разликата, но не се получаваше. Преднината на съперника се движеше между 3 и 5 точки. Така остана и до края. Сърбия спечели с 25:21.
Четвъртият гейм също тръгна под диктовката на съперника. Сръбкините поведоха със 7:2 и уверено гледаха към победата.

Българският дух тогава се показа по възможно най-добрия начин. Момичетата, водени от Владислав Тодоров, стигнаха до равенство при 13:13. Оттук нататък мачът стана на нерви. Отново допуснахме две точки пасив, но отново ги наваксахме – 17:17. Непредизвикана грешка в нашата игра позволи на Сърбия пак да поведе – 20:18. Прекъсването на Тодоров обаче не подейства и съперникът добави още една точка. Мачът не беше свършил. Наш ред беше да направим две точки и да изострим интригата докрай. Жалко! Две грешки на българките предрешиха изхода – 20:23. Грешка от начален удар доведе до първия мачбол за Сърбия. Спасихме го с мощна атака по диагонала – 22:24. Отличен начален удар и ас ни даде още един шанс – 23:24. И още един ас!!! 24:24!!! Мачът продължаваше! Тогава началният удар ни изневери и топката излезе в аут. Дълго разиграване пак беше в българска полза – 25:25. Нова грешка от начален удар и нов мачбол за Сърбия. Напрежението беше огромно и гостенките също сбъркаха – 26:26. И ас за България – този път беше наш ред да играем за гейма. Страхотна защита и равенство след 28:26.

Първата точка в тайбрека беше за България. Втората – също! Третата – пак за нас! Тайбрекът заприлича на първия гейм, който най-много ни се услади. Прекъсването на Сърбия донесе успех и първа точка за съперника. В играта на нерви последваха разменени начални удари в мрежата. Тогава късметът също беше на наша страна – ас благодарение на мрежата и 6:2. В тези мигове българките нямаха спирка. Преднината ни стигна до 9:2. В името на драмата Сърбия върна пет безответни точки. Време беше серията да спре и то как – с две точки за 11:7. Щурмът на България вече изглеждаше безпощаден. Поведохме с 13:8 и ни трябваха само две точки. Веднага направихме 14:8 и имахме седем мачбола! Сръбкините спасиха първия, но във втория улучиха мрежата от начален удар! Победа!

Във финалния ден на Балканиадата нашите играят с Турция от 18 ч. Преди това е мачът Сърбия – Румъния от 15,30 ч. Двубоите ще бъдат излъчени в You Tube канала на БФВ. Цената на дневния билет за зала „Христо Ботев" е 5 лева.