Белгия вкара, Франция е на 1/4-финал на ЕВРО 2024

Франция победи Белгия с 1:0 на "Меркур Шпил-Арена" в Дюселдорф в мач 1/8-финалите на Евро 2024 и ще срещне спечелилия другия осминафинал между Португалия и Словения в следващата фаза на турнира.

Мачът протече по сценария, който начерта френския селекционер Дидие Дешан преди срещата. На пресконференцията си той призна, че тимът му тренира дори дузпи, т.е е готов за продължения. Те обаче бяха избегнати с автогола на Вертонген в края на двубоя.

"Петлите" започнаха вихрено срещата. Антоан Гризман стреля от около 20 метра, но стражът Коен Кастеелс хвана топката. Четири минути след това отново той подаде към Килиан Мбапе в наказателното поле, капитанът обаче би над вратата. При първата атака на Белгия Кевин Де Бройне от пряк свободен удар провокира добра реакция от стража на французите Менян. В 27-ата минута Яник Караско стреля, а Ернандес блокира удара му. "Червените дяволи" поискаха дузпа за игра с ръка на защитника, но тя не беше отсъдена. В 34-тата минута Тюрам стреля с глава покрай белгийската врата. В 38-ата шут на Чуамени мина над вратата на Менян.

Той повтори удара си и в 49 -ата минута, но Кастеелс изби в корнер. В 54-ата Мбапе шутира от границата на наказателното поле, но отново над вратата. Веднага след това атаката се повтори, а капитанът, който отново игра с маска заради счупения си нос, стреля в аут. В 71-ата минута и Ромелу Лукаку шутира силно, но Менян спаси удара му. В 83-ата минута Кевин де Бройне се опита да изненада Менян, но той реагира успешно при поредната атака на белгийците. Само 60 секунди след това Франция ликува и се класира на 1/4-финалите, след като Ян Вертонген си вкара автогол.