Без грешка продължава участието на националния ни отбор по волейбол за жени под 18 години на Европейското първенство

БФВ

Без грешка продължава участието на националния ни отбор по волейбол за жени под 18 години на Европейското първенство (1-13 юли) в Гърция и Румъния. Във втория си ден в Ираклион (о. Крит) нашите момичета се наложиха на един от фаворитите в Група II – Турция. Двубоят продължи 1 час и 47 минути и го спечелихме с 3:1 (25-22, 25-21, 19-25, 25-22).

Страхотен двубой направи Калина Венева, която завърши с 27 точки, но главно имаше заслуга във важните моменти. Днес младите ни "лъвици" осезаемо намалиха своите грешки, в сравнение с първия двубой срещу Германия, но пък се пропукваха повече в защита и допуснаха някои леки топки да паднат в полето ни. Във всичките геймове турският състав започваше по-добре, но селекцията на Антонина Зетова демонстрира непримиримост и много борбеност в една от най-трудните ни и важни срещи от груповата фаза, и срещу традиционно труден съперник за нас.

Зетова запази титулярния състав от първата среща.

С леко предимство за Турция тръгна мачът (2:4), а и с грешки в двете полета. Три поредни точки ни изведоха напред, а след това имаше оспорвана и равностойна игра. Със стабилен блок постигнахме обрат при 21:19. Задържахме крехката преднина, въпреки опитите на Турция да ни догони.

Турция влезе по-добре във втория гейм, като подобри малко началния си удар и и затегна блокада си. Силна игра на разпределителката Димана Иванова помогна на тима ни да стигне до равенство 8:8. Туркините отново успяха да дръпнат в резултата и Зетова взе прекъсване. След него силно се включи Калина Венева с две поредни точки, а след хубава двойна наша блокада отново изравнихме при 15:15. На свой ред турският щаб поиска таймаут. В следващите минути играта вървеше точка за точка. Нашите момичета се мобилизираха в края. Стигна се до геймбол след топка на Турция в аут, а с блокаут бе реализирана четвъртата ни поредна точка и финалната за втория гейм.

Началото на третия гейм бе подобен на втория – с по-голяма концентрация от страна на Турция (2:5). Деница Ангелова бе оставена сама на мрежата и намали до 4:5, но не успяхме да изравним. Туркините поддържаха аванс от 2-3 точки, а нашият щаб поиска прекъсване. Настъпи отпускане от наша страна в защита, оставяхме по-лесно топката да пада в полето ни и това доведе за първи път до по-изразителна разлика в мача. Турция постепенно увеличаваше преднината си и тя стана двуцифрена – 10:20. Въпреки тежкия момент, запазихме силен дух и записахме серия от 4 поредни точки. След това успяхме да стопим на 5 т. (16:21), а това накара турският селекционер да вземе прекъсване. Въпреки че се борихме, по-рано натрупаният пасив не ни позволи да стигнем до равенство и Турция затвори частта при 19:25.

И този период започна подобно на всеки един от предходните: трябваше да догонваме съперника. И успявахме, въпреки че на няколко пъти се откъсваха с по 3 т. След поредното такова (9:12) нашият щаб поиска прекъсване. Отново се доближихме на една точка и отново Турция дръпна, дори с 4 т. след ас (15:19). Зетова взе таймаут. Окоро реализира две поредни точки. Грешка на туркините на посрещане и отново 1 т. разлика. Този път техният щаб използва своето прекъсване. Венева сама на мрежата блокира турска атака за изравнителната точка – 20:20. Отново тя с лек прехвърлящ удар, а след това и с блок донесе обрат за нас при 22:21. Турският треньор Расит Берк Инанк използва таймаут. Наказателната акция на Калина Венева продължи и след тази пауза. Последва двойна наша блокада и точка за Нанева, което доведе до мачбол. Пропуснахме първата възможност, но при втората Парапунова бе безгрешна по диагонала.

В днешния двубой записахме 5 аса и 10 блокади, и значително намалихме грешките ни. Калина Венева се представи много силно в атака и завърши с 27 точки. Никол Окоро добави 11 т., а по 10 - Деница Ангелова и Дарина Нанева.

Нашите момичета няма да имат много време за почивка. В сряда, 3 юли, в 12:00 ч. (българскко време) излизаме срещу друг от фаворитите в потока – Полша. Полякините заемат лидерското място във временното класиране и също непобеден досега (две победи от два мача). България е на второ място (преди изиграването на мача между Германа и домакина Гърция).