Безпрецедентно: Футболистките на САЩ прибират половината премия на колегите си в Катар

Футболният отбор на Съединените американски щати, класирайки се на 1/ 8-финалите на Световното първенство в Катар, спечели бонус от около 13 милиона долара. Любопитното е, че и женският футболен отбор на Америка ще получи част от тази финансова подкрепа. Според колективния договор, за който успешните футболистки на САЩ се споразумяха през май тази година, след тригодишна съдебна битка за равнопоставеност, Асоциацията се задължи да плаща на мъжките и женските представителни отбори по равно от това, което печелят на големи състезания, но и от средствата, които получават от държавата.

В случая това означава, че футболистите ще си поделят общо 13 милиона долара (това е гарантираната им сума до момента, ще бъде още по-висока, ако се класират на 1/4-финалите в Катар), така че двата отбора ще приберат 6,5 милиона долара. По същия начин, когато женският футболен отбор спечели пари в голямо състезание напред във времето, те се споделят с футболистите.
Подобно споразумение за разпределение на парите между женския и мъжкия представителен отбор е безпрецедентно в световния футбол. Американките са четирикратни световни и четирикратни олимпийски шампиони и деветкратни шампионки на КОНКАКАФ. Именно поради всички тези отличия, които не бяха адекватно финансово подкрепени и факта, че техните колеги футболисти бяха по-добре платени, въпреки че не донесоха успехи, имаше бунт, реакция и накрая законна победа, която позволи те вече да са на щат наравно с футболистите. Федерацията на САЩ ще получи само 10% от наградата на ФИФА от успеха на футболистите, класирането им и постигнатите резултати на световното първенство.