Блед „Левски“ на старта, „Берое“ с три от три на „Герена“

БУЛФОТО
Славчев записа мач, в който първо си вкара автогол, а след това и се контузи.

„Левски“ остава без домакински успех през 2020 година. „Сините“ отстъпиха с 0:2 на „Берое“ на старта на новия сезон, записвайки трета поредна загуба от съперника в София за първенство. Автогол на Симеон Славчев и попадение на Октавио изковаха победата на гостите още преди почивката. Двубоят бе изгледан от всички ръководни фактори на 26-кратните шампиони – Наско Сираков, Константин Папазов и Павел Колев. До тях бе и Валери Божинов, който трябва в края на месеца да парафира договор с клуба.

Наставникът Георги Тодоров направи пет промени в стартовия състав, спрямо последния двубой с „Локомотив“ (Пд) от предходния сезон. На врата се завърна Николай Михайлов, записал първи мач като титуляр в Първа лига от 28 май, миналата година. Освен сред стартовите единадесет, опитният страж бе и капитан на отбора. Защитата на „сините“ бе изцяло прекроена, като единствен Ивайло Найденов запази мястото си. Останалите в отбрана бяха новите попълнения Орлин Старокин, Тома Даске и Живко Атанасов. В средата на терена Тодоров се довери на Симеон Славчев и Илия Юруков, а пред тях действаше Стайн Спиерингс. Тройката атакуващи футболисти бе титулярната такава от последната кампания – Паулиньо, Станислав Иванов и Найджъл Робърта.

На свой ред Димитър Димитров, треньорът на "Берое", заложи на състав, изграден от футболисти, с които разполагаше и през пролетта. Промяна имаше на вратарския пост, където новото попълнение Християн Василев дебютира, тъй като Душан Перниш е с херния. В отсъствието на напусналия таран Мартин Камбуров атаката бе поверена на Али Фау. Първи минути за „зелено-белите“ записа и Димо Бакалов, попаднал сред титулярите.

Двубоят на „Герена“ започна равностойно, а двата отбора не предприемаха рискове, изчаквайки своите шансове. Така бе през първите 30 минути, в които ситуации пред Михайлов и Василев липсваха.
Първото положение бе пред вратата на домакините. В 12-ата минута Бакалов стреля извън наказателното поле, но новият капитан на „сините“ изби с крак. Последваха нови безобидни минути, за да се стигне до първия гол, който падна по особено нелеп начин. В 34-ата минута Бакалов центрира в наказателното пола, където Славчев постави крака си, насочвайки топката в собствената си врата – 1:0 за „Берое“. До края на първата част отборът на Херо обезкърви допълнително „Левски“, педрешавайки изхода. В 41-ата минута гостите организираха отлична атака, която премина през центъра на терена, а впоследствие Крум Стоянов бе изведен по фланга. Бранителят центрира в наказателното поле, където Октавио засече, но Даске блокира с тяло, но при втория си опит бразилецът бе безпогрешен. На почивката Славчев бе заменен, след като в края на първата част получи контузия. На негово място в игра се появи Здравко Димитров. Това бе и единствената смяна, която Тодоров извърши до края на двубоя.

Eдва в 60-ата минута „сините“ направиха плах опит за застрашат вратата на Василев. След центриране в наказателното поле, Атанасов стреля с глава, но в аут. За да дойде първата реална опасност, окалаза се и единствена, създадена от „Левски“ . В 68-ата минута Спиерингс отне в половината на гостите и излезе фронтално срещу Василев, но ударът му бе париран.
В 70-ата „Берое“ на свой ред създаде първи трудности за Михайлов след почивката, след като видимо тимът на Херо се дръпна в собствената половина предвид комфортния аванс. Удар на Конте обаче бе боксиран от българския страж. До края мачът се доиграваше, а "Берое" безпроблемно задържа аванса си и спечели с 2:0, изравнявайки се на върха с "Ботев" (Враца) и "Ботев" (Пд). В следващия кръг "Левски" гостува на "Арда" в Кърджали, а "зелено-белите" приемат ЦСКА 1948.

Съставите:

"Левски": 13. Н. Михайлов, 3. Ж. Атанасов, 6. И. Найденов, 7. Паулиньо, 8. Славчев (46’ З. Димитров), 17. Робърта, 28. Даске, 40. Спиерингс, 66. Старокин, 77 И. Юруков, 99. С. Иванов
Резерви: Н. Кръстев, З. Димитров, Н. Мохамед, Галчев, М. Петков, М. Петков, А. Кабов

„Берое“: 1. Х. Василев, 5. Мезаг, 6. А. Василев, 7. Д. Бакалов (61’ Бакалов), 10. Макоута, 11. Фал, 17. Конте, 20. Перейра, 22. Октавио (74’ Охене), 25. Г. Ангелов, 27. К. Стоянов (74’ Василев)
Резерви: Г. Ганев, Д. Али, К. Охене, И. Хасани, А. Василев, Р. Апостолов, И. Минчев
Съдия: Владимир Вълков