Bloomberg: САЩ загубиха своята изключителност без значение кой ще е президент

Съединените щати загубиха своята изключителност без значение кой ще е президент и вече не са пример за демократично развитие за други страни. За това пише колумнистът на Bloomberg Андреас Клут.

За САЩ изключителността в старата им форма е мъртва, а с нея и идеята за ролята на Америка като „морален фар“ или кръстоносец“, отбелязва авторът.

Клут пише, че с течение на времето в Съединените щати са се развили две политически традиции: изолационисти и интернационалисти. 

Според автора изолационистите вярват, че Съединените щати подобряват своята демокрация у дома и осветяват със светлината си като „фар“  останалата част от човечеството, но иначе оставят света сам. Интернационалистите разбират изключителността като отговорност за разпространение на американските ценности по целия свят като „кръстоносци“ или „мисионери“.

Сега обаче, както той подчертава, „всичко се промени“. Материалът цитира проучване на американския изследователски център Pew, според което към май 2024 г. 40% от световното население смята, че САЩ вече не представляват „добър пример“ за демокрация.

„Независимо кой ще бъде следващият президент, САЩ вече няма да се посрещат в света като морален „фар“ или „кръстоносци“, а просто като поредната велика сила, преследваща егоистични интереси“, пише Клут.

„Глобалната общност в момента е разочарована от идеята за „изключителност“ на Съединените щати – точно тази, която някога им помогна да станат мощен хегемон“, смята Клут.

В тази връзка той отбелязва, че американската хегемония в защитата на либералния международен ред ще „умре поради липса на интерес“ към него.

По-рано Financial Times писа, че Съединените щати често говорят за основан на правила международен ред, но самите те постоянно го подкопават и нарушават правилата.

По-рано политолог нарече процеса срещу Тръмп колапс на американската демокрация.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Америка