Бразилия и без Неймар е страховита, пред погледа на Феномена се класира на 1/8-финалите на световното първенство (ВИДЕО)

Бразилия победи Швейцария с 1:0 в мач от група G на световното първенство и се класира на 1/8-финалите в турнира. Двубоят на стадион 974 бе белязан от катастрофата на швейцарския тим преди мача, в която автобусът на националния отбор се е ударил в полицейска кола, ескортирала тима. При инцидента няма ранени по първоначална информация. На стадиона бразилците бяха подкрепени от легендата Роналдо Назарио Феноменът, който даде отрицателен тест за Ковид 19 вчера и днес и присъства на двубоя, както и от Кака и Роберто Карлуш.

В 27-ата минута Рафиня подаде към Винисиус, но ударът му бе спасен от Ян Зомер. След минути и самият Рафиня опита далечен удар, но швейцарският страж го отрази. В 56-ата минута Винисиус центрира отляво, но Ричарлисон се размина с топката на метър от вратата и не успя да накара тимът си да полети след негов гол, както го направи в първия мач на турнира срещу Сърбия. В 64-ата минута имаше опит за удар и на Варгас, но шутът му бе блокиран. В 64-ата минута кариоките откриха резултата след гол на Винисиус Джуниор, но след проверка с ВАР реферът отмени попадението заради засада. В 82-ата минута Каземиро донесе 3-те безценни точки за Бразилия и класира тима си на осминафиналите на световното първенство с гол след асистенция на Родриго, който щеше да удвои резултата в 86-ата минута, но ударът му бе отразен от швейцарския вратар.

Бразилия постави рекорд по брой мачове без загуба в груповата фаза на Световно първенство. Тимът няма поражение в груповата фаза от 17 мача - рекорд на световни финали. Последното поражение беше от Норвегия (1:2) в последния кръг на Мондиала през 1998 г. във Франция.

Любопитното е, че днес контузената звезда на Бразилия Неймар не игра. Футболистът на Пари Сен Жермен има проблем със сухожилието на десния глезен и е повече от вероятно той повече да не може да участва в груповата фаза на Мондиала.  Бразилия вече знае какво е да играе без Неймар. След контузията, причинена от Хуан Камило Сунига на четвъртфиналите на Световното първенство през 2014 г., тимът трябваше да изиграе 35 мача без своята звезда. От тези 35 мача Бразилия спечели 22, завърши наравно в седем и загуби още седем. От световното първенство в Русия 2018, от 18-те мача, които Бразилия е изиграла оттогава, те са загубили само един без Неймар и успяха да спечелят Копа Америка през 2019 г.
Очевидно е, че липсата на "10-ката" влияе на настроението, но цифрите, особено от последните четири години, показват силата на отбора, която не зависи от индивидуалности. Освен това през тези четири години единственият загубен мач за Бразилия беше в контрола срещу Аржентина. Последното поражение на Бразилия в официално състезание без участието на Неймар беше в Копа Америка през 2016 г. срещу Перу. Без Неймар Бразилия също е страховита и днес го показа отново.

След ремито Бразилия вече е лидер с 6 точки, Швейцария е втори с 3, а Камерун и Сърбия имат по една преди решаващите последни срещи в групата. На 2.12 камерунците играят със Селесао, а сърбите - срещу Швейцария.