COVID ни мори като през декември

Брой заразени с COVID-19 на 100 000 по области

По 140-150 души гинат на ден от вируса

По 140-150 жертви на ден взема COVID-19, а медици припомнят, че по толкова хора умираха през декември, когато страната ни бе не едно от първите места по смъртност в Европа. През ноември страната ни водеше черната класация, а рекордът бе на 30 ноември, когато коронавирусът уби 221 българи.

Водещи медици предупреждават, че британският вариант засяга повече млади хора, а влошаването на състоянието на пациентите става изключително бързо. Всяка пета PCR проба е положителна, 24 области в страната пламнаха в червено, а в няколко от тях броят на заразените надхвърля 400 на 100 000 души (виж картата). Заради бързото разпространение на вируса щабът в Благоевград реши да бъдат затворени моловете, фитнесите, кината, театрите и танцовите школи за 14 дни. Ограничават се и извънкласните занимания и спортните състезания, както и всички масовите мероприятия на открито и закрито.

Всички ученици от 5. до 12. клас в Благоевградска и Бургаска област преминават към дистанционна форма на обучение през следващите две седмици. Заповед­та влиза в сила от петък.

Затягат се противоепидемичните мерки и в столицата. Учениците от 5. до 12. клас ще учат онлайн, а ресторантите ще работят до 22 часа. Това реши окончателно Софийският оперативен щаб. Срокът на действие на тези мерки към момента е двуседмичен - от 12 до 26 март.

Вечерният час за заведенията се отнася за всички обекти за хранене, в това число и тези в хотелите и игралните зали.

Прекратяват се присъствените учебни занятия за учениците от 5. до 12. клас в област Шумен, а във Варна от 6. до 12. Мярката влиза в сила от 15 март и засега е до 26 март включително. Родителите ще решават дали да водят децата си на детска градина, а отсъствията им няма да бъдат санкционирани. Временно ще бъдат затворени и фитнес залите. Ресторантите ще работят до 22 часа. Пазаруването в хипермаркетите ще става само с колички, като по този начин се разчита да бъде редуциран броят на клиентите.

Областният оперативен щаб във Велико Търново ще заседава утре. Според предварителна информация ще бъде предложено затягане на противоепидемичните мерки. Ще се обсъжда задължително носене на маски и на открито, затваряне на залите за танци, фитнесите и моловете, намаление на работното време на заведенията.

Заповед спира износа на два медикамента

Продуктите се използват за лечение на пациенти с коронавирус

Временно се забранява износът на нискомолекулярните хепарини и миорелаксантите. И двата медикамента се използват при лечение на COVID -19. Хепарините са медикаменти за разреждане на кръвта, а миорелаксантите се използват от лекарите при интубация, за отпускане на трахеята.

Здравният министър Костадин Ангелов съобщи в Бургас, че причина за забраната за износ е свързана необходимостта при повишено потребление на тези лекарствени продукти, държавата да разполага с достатъчни количества, така че на всеки нуждаещ се български гражданин да бъде осигурен бърз достъп до подходяща терапия.

От Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства предложиха при въвеждането на забрана за износ автоматично да стартира процедура за бърза вътреобщностна доставка от търговците ни на едро от Европейското икономическо пространство, за да се преодолее временният недостиг с бързи и гъвкави пазарни механизми.

“Няма мярка, която ще се поколебаем да наложим тогава, когато залогът е животът и здравето на хората”, категоричен бе проф. Ангелов.

Проф. Асен Балтов, директор на “Пирогов”:

Интубираме млади хора още на вратата

Британският вариант на COVID засяга все повече млади хора, при нас идват 40-50- годишни в много тежко състояние и буквално се налага да ги интубираме още на входа на “Пирогов”. Младите имат по-силни компенсаторни възможности, чакат по-дълго да се излекуват вкъщи и идват в болница, когато са наистина в тежко състояние. Моят съвет е хората със симптоми да не си правят тест вкъщи, а да посетят лечебно заведение, където ще им бъде направен PCR, ще бъдат прегледани и ще им се направи скенер. В момента в “Пирогов” има настанени 319 пациенти, като 29 са в реанимация. Леглата за тежки случаи са общо 400, 48 са интензивните. Ако няма резултат от мерките за ограничаване на заразата на регионално ниво, ще се въведат централно нови ограничения за цялата страна.

Проф. Борис Богов, директор на УМБАЛ “Александровска”:

Няма натиск върху болницата

Не бих казал, че има натиск върху болницата, но с всеки ден болните се увеличават като брой преминали през спешното отделение и такива, които се хоспитализират. Повечето от пациентите с COVID, които са при нас са в активна възраст - 48 г. До 60 г. Има и по-възрастни, разбира се. В нашето COVID отделение има 300 легла, като 265 са за интензивни средно тежки, а 35са реанимационни.

Д-р Славчо Близнаков, директор на УМБАЛ “Св. Анна”:

Британският вариант бързо влошава състоянието на пациента

В УМБАЛ “Света Анна” в София има 218 болни в средно тежко и тежко състояние, 15 са в реанимация, 11 са интубирани. Вчера е преобразувана още една вътрешна клиника в COVID клиника с 35 легла и тази сутрин 21 са заети. Предполагам, че до обяд и те ще бъдат запълнени. Днес ще открием още една COVID клиника.

Британският вариант засяга все повече млади хора. Характерно за него е , че състоянието на пациентите се влошава много бързо. “Пирогов” и “Св. Анна” поемат 50% от потока на линейките, има осигурени бързи коридори за пациентите с инфаркти и инсулти и те се приемат без забавяне.

За обучение в електронна среда

Наръчник за родители одобрява МОН

Наръчник за родители как да подкрепят децата си по време на онлайн обучение е подготвил екип на Педагогическия факултет на Пловдивския университет. Предстои изданието да бъде одобрено от МОН.

Отделено е място на онлайн безопасността и защитата на личното пространство в Мрежата. Дават се и практични съвети - родителите да следят графика на часовете и да обсъждат поставените задачи за деня още от сутринта с децата си.

Екипът е тръгнал от сериозно емпирично изследване на проблемите с дистанционното обучение. То обхваща над 8600 родители и над 1600 учители и показва, че около 69% от родителите активно се ангажират при обучението на децата си.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения