ЦСКА ликува с двоен "червен" удар по "Левски"

Дербито на България издигна ЦСКА и потопи "Левски" след заслужен "червен" триумф за 2:0 на националния стадион "Васил Левски". Джонатан Линдсет и Фернандо Каранга развалиха дебюта на неочаквания титуляр под рамката на "сините" Иван Андонов. Пред 30 000 по трибуните на националното съоръжение не липсваха и грозни сцени, започнали още преди двубоя. Ракети хвърчаха от двата съперникови сектора "А" и "Г", имаше и пострадали. Бой в централната трибуна след почивката пък допълнително удари по реномето на сблъсъка, а в него участваха "сини" фенове и частна охранителна фирма. На трибуните пък за пръв път в качеството си на президент на БФС седна Георги Иванов, посрещнат горещо от феновете на "Левски".

Успехът на ЦСКА със сигурност ще потуши напрежението в лагера на "червените", след като дни по-рано привържениците поискаха оставката на Нестор Ел Маестро заради загубата с 1:2 от "Локомотив" (Пд) у дома. В същото време за "Левски" поражението е второ поредно и все пака болезнено след 1:5 в Разград в сряда.

Старши треньорът на "Левски" Николай Костов направи сензационна промяна в стартовия състав за дербито с ЦСКА. На националния стадион "Васил Левски" директно срещу "червените" дебютира вратарят Иван Андонов, който досега бе със статут на трети избор. 20-годишният продукт на школата на клуба бе предпочетен пред Пламен Андреев, пазил колебливо при 1:5 от "Лудогорец" в Разград. Извън групата пък остана Николай михайлов.

Другата изненада бе на поста десен краен защитник, където Келиан ван дер Каап зае мястото на Патрик-Габриел Галчев. Юношата на "сините" бе сред стартовите 11, но в качеството си на дясно крило. Той бе преквалифициран на позицията, на която се е подвизавал в школата, тъй като наказан за натрупани картон бе Марин Петков. Извън сметките на Костов бе контузия Фабио Лима, както и Асен Митков и Илиян Стефанов.

В същото време Нестор Ел Маестро не можеше да разчита на Иван Турицов, Мартин Стойчев и Християн Петров. Триото бранители е с контузия, а наказан е Амос Юга. Така отбраната в „червено“ придоби сериозно обновление, изградена от Енес Махмутович, подвизаващ се като десен бек, Юрген Матей и Браян Кордоба в центъра и Тибо Вион вляво. Сред титулярите на ЦСКА пък не попадна нито един българин.

Двубоят започна нервно, като първата ситуация бе за „сините“, но Евертон Бала стреля в аут, минути по-късно Бусато събори Патрик-Габриел Галчев, домакините имаха претенции за дузпа, но без такава да бъде отсъдена от Драгомир Драганов. На свой ред ЦСКА вкара с първото си положение, но Джонатан Линдсет видимо игра с ръка и голът бе отменен. В 20-ата минута Иван Андонов се прояви със спасяване при удар на Каранга. Началните минути бяха и по-атрактивните през първата част, а след средата на полувремето двубоят придоби друго изражение, лишено от емоции пред двете врати. Видимо обаче ЦСКА се чувстваше по-комфортно до края на частта. Сериозни трудности в играта имаха Евертон Бала и Джавад Ел Джемили, на които се разчиташе организират „синята“ атака.

Двубоят поднови след почивката със сходна картина на терена – битка и малко футболни неща. В 56-ата минута Ел Джемили проби дълбоко в половината на съперника, но на границата на наказателното поле стреля разочароващо.

За да дойде 61-ата, която се оказа фатална за „сините“. Тогава Иван Андонов имаше възможност да прави каквото иска с топката, но я предостави на „червените“, след като бе притиснат от Каранга и с прехвърлящ удар Линдсет откри резултата.

Последваха безидейни минути за „сините“, които видимо агонизираха в офанзивен план, а на скамейката Костов имаше лимитиран избор заради многото кадрови проблеми.

В 71-ата минута Матей се контузи и бе заменен от Мено Кох. Минути по-късно това нямаше особено значение, след като Каранга взриви трибуните, довкарвайки избит от Андонов удар на Скаршем. В основата на попадението бе и Тобиас Хайнц, намерил с отличен пас преди това своя сънародник.

Успоредно с напрежението на терена се появи и такова по трибуните. В Сектор „А“ гардовете на частната фирма, охраняваща „сините“ сектори, нахлу и се саморазправи с част от агитката. До края ЦСКА се забравляваше подобно на своите привърженици по трибуните. В продължението Каранга от 100% позиция намери лявата греда, пропускайки да донесе трети гол за символичните гости.