Дания е на полуфинал, Шик изравни Роналдо при голмайсторите на ЕВРО 2020

Отборът на Дания победи Чехия с 2:1 и се класира на полуфинал на Евро 2020. На Олимпийския стадион в Баку (Азербайджан) датчаните откриха резултата в 5-та минута с попадение на Томас Дилейни, а в 42-ата Каспер Долберг простреля чешкия вратар Томаш Вацлик за 2:0. В 49-ата минута Патрик Шик намали резултата на 1:2 и се изравни с Кристиано Роналдо по брой попадения на Евро 2020 – и двамата са вкарали по 5. Нападателят на Байер Леверкузен вкара двата гола за победата над Шотландия и по един срещу Хърватия (1:1) и Холандия (0:2). Шик и Роналдо изравниха рекорда на чеха Милан Барош, голмайстор на европейското първенство през 2004 година в Португалия, който също имаше 5 попадения. Тогава това му донесе златната обувка за голмайстор на турнира.

Единствените, които могат да задминат Роналдо и Шик на това европейско, са англичанинът Рахийм Стърлинг с 3 попадения, както и италианците Мануел Локатели, Чиро Имобиле и Матео Песина, украинците Андрей Ярмоленко и Роман Яремчук или испанците Феран Торес и Алваро Мората с по 2 гола.

Дания преодоля стреса от инцидента със своя футболист Кристиан Ериксен, който още в първия мач срещу Финландия получи сърдечен арест на терена и се наложи да му бъде поставен дефибрилатор. Датчаните и треньорът им Каспер Хюлманд посвещаваха всяка победа на него. Тимът отбелязва най-резултатното си европървенство, в което вкара 10 гола. Само Испания има 11 до момента.

Дания среща Англия или Украйна, които играят тази вечер от 22:00 часа, в битка преди финала.