Defense Expess: След 15 години една трета от армията на САЩ може да стане роботизирана

Марк Мили, пенсиониран генерал от американската армия, по време на едно от събитията, посветени на мястото на най-новите отбранителни технологии на бойното поле, каза, че благодарение на мащабните инвестиции в разработването на безпилотни системи от различен тип, част от американската армия може да стане роботизирана до 2039 г., пише Defense Expess.

„Предполагам, че след десет до петнадесет години една трета, може би 25% до една трета от въоръжените сили на САЩ ще бъдат роботизирани“, цитира думите му Defense Post.

Генерал Марк Мили заемаше поста председател на Обединения комитет на началник-щабовете. Според него войната може да се промени от системи, базирани на изкуствен интелект, благодарение на които военните ще вземат по-бързи и по-информирани решения на бойното поле.

Мили вярва, че онези страни, които успеят да оптимизират безпилотната технология за военна употреба, ще имат значително и "потенциално решаващо" предимство на бойното поле. Той също така се надява, че широкото използване на безпилотни технологии в американската армия ще насърчи армиите на други страни по-активно да прилагат подобни иновации.

Днес американските военни наистина активно работят върху въвеждането на определени безпилотни технологии, по-специално ВМС на САЩ започнаха разгръщането на така наречения хибриден флот, който включва активно взаимодействие както на надводни, така и на подводни дронове.

Военновъздушните сили на САЩ изпълняват своята програма Collaborative Combat Aircraft (CCA), която предвижда появата на бойното поле на дронове, които ще изпълняват задачи заедно с пилотирани самолети.

А морската пехота през юни тази година започна формирането на ракетен батальон , който ще бъде оборудван с безпилотни пускови установки за крилати ракети Tomahawk (платформата вече се използва за противокорабни ракети NSM).

Освен това можем да си припомним как наскоро, по време на тестове в САЩ, най-новите ракети PrSM с обсег от най-малко 500 км удариха надводна цел , а безпилотната версия на ракетната система HIMARS - AML (Autonomous Multi-Domain Launcher) е използвана за изстрелвания.

Заслужава да се отбележи и стратегическата програма Replicator , в която Пентагонът всъщност въплъщава опита на Украйна. Той стартира през 2023 г., фокусиран основно върху оборудването на армията с евтини масови дронове, годишното финансиране ще възлиза на 500 милиона долара, като част от проекта планират да разположат хиляди различни безпилотни системи.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Америка