Defense Express: Възможностите на ракетите 77N6-N/1 от комплекса С-500 „Прометей", за които се твърди, че противодействат на ракетите ATACMS

Ракетните системи земя-въздух С-300 и С-400 се оказаха напълно неефективни срещу ударите на украинските балистични ракети ATACMS, така че руснаците се опитват да обърнат приливите и отливите с най-новите С-500, съобщи Defense Express.

Началникът на украинското военно разузнаване Кирило Буданов заяви на 12 юни, че руските сили за нахлуване вече са поставили елементи от най-новата си система за противовъздушна отбрана С-500 в Крим, Южна Украйна. Говорейки на живо с журналисти по време на интервю на United News, той каза: „Това ще бъде доста експериментално приложение. Но те вече се появиха там“, имайки предвид споменатите компоненти на С-500.

Този ход от руска страна беше „доста очакван“, тъй като Кремъл е съсредоточил усилията си върху укрепването на противовъздушната отбрана на окупирания полуостров. Особено като се имат предвид последните загуби в системите за противовъздушна отбрана , унищожени от украинските въздушни атаки с балистични ракети ATACMS с голям обсег.

През първите три дни на тази седмица Генералният щаб на украинските въоръжени сили съобщи за две атаки срещу позициите на руските С-300 и С-400 в Крим, съответно в нощта на 10 и 12 юни . Първата атака унищожи радарна станция 48Ya6-K1 Podlet и команден пункт 5N63S с радар за осветяване на целите 30N6, както се вижда от сателитни изображения, публикувани след това . Резултатите от втория удар все още се изясняват.

Методичните и ефективни удари на ATACMS принуждават руснаците да играят с още един коз в своя арсенал - С-500 „Прометей“. В началото на 2024 г., след изпитание на тази система за противовъздушна отбрана, руските медии съобщиха, че С-500 е потвърдила способността си да сваля балистични ракети и хиперзвукови заплахи. Способността се приписва на мощните радари, мощен балистичен компютър и много маневрени прехващачи.

Defense Express анализира подробно какво представлява системата за противовъздушна отбрана S-500 и на какво наистина е способна, така че този път нека се съсредоточим върху основния въпрос: способен ли е специалният противобалистичен прехващач 77N6-N/1 на тази система да неутрализира ATACMS?

По същество 77N6-N/1 е подобрена версия на ракетата 9M82 от системата за противовъздушна отбрана S-300V, има деклариран обсег от 500-600 км, вариращ от източник до източник, въпреки че реалната цифра може да е по-ниска .
Независимо от това, основният проблем е действието на тази ракета: 77N6-N/1 не разполага със способността за убиване, използвана успешно от такива противоракетни оръжия като Patriot, THAAD или SAMP/T. Вместо това руският прехващач разчита на взрив от близост, надявайки се, че фрагментацията ще повреди наближаващата балистична ракета достатъчно, за да експлодира.

От гледна точка на възможностите той е сравним с фамилията ракети PAC-2 за Patriot. Още през 90-те години се смяташе, че взривът от близост може да бъде достатъчно ефективен срещу балистични заплахи, но в крайна сметка беше признат за практически безполезен срещу този тип цел.

Това от своя страна накара американците да разработят и внедрят скъпа програма, която доведе до създаването на така наречените кинетични прехващачи, включващи технологията, известна разговорно като "hit-to-kill", и въвеждането на ракетата PAC-3. Инвестицията се оказа достойна, откакто свали първата и следващите руски "хиперзвукови" балистични ракети с въздушно изстрелване Х-47 "Кинжал".

Следователно е малко вероятно С-500 „Прометей“ с ракети без функцията hit-to-kill да се превърне в промяна на играта, която ще защити руската противовъздушна отбрана и ключови военни съоръжения от заплахата от удар на ATACMS срещу Крим.

Въпреки това, предвид модернизирания прехващач и системни компоненти, той може да се окаже по-ефективен от безпомощните системи С-300/400, разположени в момента там.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия