Денят, в който футболът се промени

Футболът вече не е същият. Първо бе VAR, а сега и новият формат в Шампионска лига. Идеята за Суперлига, в която големите се отделят и играят помежду си, стресна УЕФА. След заплахи за дела, изключване от европейските турнири и сериозно напрежение, в Нион посегнаха на турнир №1 на Стария континент. Край с групите на смъртта и отпаданията на великите сили още преди елиминациите. Трудно вече може да се види как „Барселона“ и „Манчестър Юнайтед“ се провалят в опита си да достигнат до осминафиналите, както се случваше през последните издания. Всички отбори вече са събрани в една лига, а напред продължават 24 от 36 участници.

Новата фаза на лигата ще има общо 144 мача в сравнение с 96 в груповата фаза през миналия сезон, а накрая ще отпадат едва 12 тима.

Жребият, теглен в четвъртък вечер, обърка мнозина – от журналисти до футболисти, но най-вече фенове. В крайна сметка всеки тим има осем съперника, като може да играе срещу максимум два отбора от една държава, а накрая се сформира общо класиране. Така например дебютантът и абсолютен аутсайдер „Брест“ ще срещне и действащият шампион „Реал“ (Мадрид), и „Барселона“. Кефът за привържениците на скромния иначе френски тим е гарантиран.

Глобалната картинка и първите равносметки след нововъведенията показват, че се задават повече сблъсъци на титаните още в груповата фаза. Интригата обаче няма да бъде същата. През есента ще видим повторение на четири от последните пет финала в турнира – „Реал“ (Мадрид)-„Борусия“ (Дортмунд), „Сити“-„Интер“, „Реал“-„Ливърпул“ и „Байерн“-ПСЖ.

Феновете ще станат свидетели още на срещи като „Реал“-„Милан“, „Барселона“-„Байерн“, „Арсенал“-ПСЖ и „Ливърпул“-„Байер“ (Леверкузен).

Никой обаче не може да твърди, че зарядът ще бъде същият, както бе досега в групите на смъртта. А само преди година жребият събра „Милан“, „Нюкасъл“, „Атлетико“ и ПСЖ. През сезон 2022/23 пък компания си правиха „Байерн“, „Барселона“ и „Интер“ и каталунците бяха големият губещ.

Сега изчисленията показват, че 14-15 точки ще бъдат напълно достатъчни за място в топ 8, което гарантира директно участие на осминафиналите. Тези между 9-о и 24-о пък ще играят на плейоф преди да попаднат в топ 16 на Европа. За оставане в турнира са необходими 8-9 точки. Така, ако даден отбор спечели първите си 3 мача, на практика вече ще си е гарантирал продължаването към следващата фаза, а оставащите 5 срещи няма да са със същия заряд. Там обаче се намесват приходите.

Всеки от 36-те отбора получава за 18,6 милиона евро за участието си, а всяка победа е оценена на 2,1 милиона евро. Равенството носи приход от 700 000 евро.

Обратно на церемонията в Монако УЕФА се постара максимално, за да обвие новия продукт в лъскава опаковка. На сцената се появи Кристиано Роналдо, за да получи награда за голмайстор №1 в турнира. Легендата Джанлуиджи Буфон също бе удостоен със статуетка, тъй като е №1 по мачове, въпреки че така и не успя да спечели надпреварата. После бе пуснато и видео, в което главно действащо лице бе самият президент на асоциацията Александър Чеферин. И докато звезди от калибъра на Луиш Фиго и Буфон се чудиха какъв е новият формат, блъскайки си главата в инструкциите, Златан Ибрахимович опита да се пошегува, че сега турнирът е почти като…Суперлигата.

Иронията си заслужаваше, но не успя да заслепи медийните гиганти.

„Маркети, който отдалече много прилича на Клаудио Раниери, обясни на аудиторията, че всеки гол и всяко спасяване може да повлияе върху крайното класиране на даден отбор – иронизира „Дейли Мейл“. - После компютърът изтегли за съперници на „Манчестър Сити“ „Слован“ (Братислава) и „Спарта“ (Прага).“

На свой ред „Гардиън“ допълни: „Скечът, който настоява да покаже, че новият формат е едновременно прост и съдържа това, което хората искат, може би подсказва колко нервна е УЕФА относно тази нова посока.“

В същото време „Гадзета дело Спорт“ погледна под друг ъгъл, подчертавайки, че нито един тим няма да има едни и същи съперници в осемте срещи от групите.

„Не е точно най-балансираната идея за конкуренция, която съществува – анализира спортен вестник №1 на Италия. - Но това не означава, както някои твърдят, че се движим към Суперлигата, защото участниците продължават да се определят само по спортни заслуги, а не по история и приходи. Неслучайно сред тридесет и шестте крале на Европа звездите на „Аталанта“ и „Болоня“ блестят заедно с тези на „Жирона“ и „Брест“. Всички отбори, които са спечелили правото да участват в Шампионската лига на терена, но които никога не биха били взети под внимание от Суперлигата.“

В крайна сметка новата Шампионска лига е факт и критики към нея ще има като всяко нововъведение и промяна в този модерен свят. Остава обаче усещането, че и сега, както много други пъти, става въпрос за много пари, а футболът отдавна вече не е това, което беше…

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Футбол Свят