Дербито на България затъна в преспите, „Левски“ спря ЦСКА и Младенов

Дербито на България между „Левски“ и ЦСКА не излъчи победител, завършвайки 0:0. Дългоочакваният двубой от 22 кръг на Първа лига бе засенчен от лоши условия за игра на националния стадион „Васил Левски“ заради обилния снеговалеж. Наложи се мачът да бъде временно прекратен за почистване на терена. Два червени картона и намеса на ВАР белязаха столичния сблъсък, игран пред над 17 000 зрители. Преждевременно към съблекалните пое първо Цунами, а в самия край и Брадли Мазику. Символичните гости имаха претенции за дузпа срещу Иван Турицов в средата на първото полувреме. Равенството спря победната серия на ЦСКА над големия съперник на 3 мача, а тази на Стойчо Младенов над "сините" на 8. Освен това "червените" загубиха ценни точки в битката за титлата.

Двубоят започна при силен снеговалеж и лек превес в „синьо“. Той обаче бе секнат в 11-ата минута, когато главният съдия Валентин Железов прецени, че футбол не може да се играе при настоящото състояние на терена и прибра двата тима в съблекалнята до почистване на маркировката. Двубоят се забави с близо 10 минути, а след подновяването му ЦСКА се съвзе и постепенно изравни играта. От незавидните и лоши условия пряко повлия върху качеството на игра, а интересните и чисто футболни ситуации бяха сведени до минимум. Най-дискусионният момент дойде в 20-ата минута, когато Йомов намери отлично Турицов в наказателното поле. Националът на България бе повален от Кордоба, въпреки че вече вече бе отиграл топката. Дори и намесата на ВАР не установи, че има непозволени действия от централния защитник. Последваха скучни минути на битка и здрави единоборства. В същото време Железов пропусна да даде официални предупреждения на Йомов и Краев за груби нарушения.

В края на първата част картон получи Цунами за оспорване на съдийско решение. Това се оказа пагубно за дебютиралия в дербито бразилец, който в началото на второто полувреме бе изгонен за груб фаул срещу Турицов. Станимир Стоилов реагира мигновено и пусна Келиан ван дер Каап за сметка на Димитър Костадинов, а на левия фланг на защитата премина Кордоба. В минутите преди това Йомов изпусна 100% положение, след като стреля в аут, останал очи в очи с Михайлов. В търсене на победата, Стойчо Младенов хвърли в игра Бисмарк Чарлс и Яник Вилдсхут.

На вече почистен терен, играта леко се изостри. На фона на събитията малко изненадващо защитата на „червените“ се пропука в 70-ата минута, когато при статично положение Сундберг бе оставен напълно непокрит, но ударът му с глава бе спасен от Бусато. Пет минути по-късно и тази на „Левски“ проспа извеждащ пас към Вилдсхут, който изскочи сам срещу Михайлов, но последвалият му удар бе спасен. Още веднъж Йомов се отличи с пропуск в 83-ата минута, когато получи отлична топка в наказателното поле, но не успя да стреля подобаващо. В самия край на редовното време Уелтън проби в половината на ЦСКА, но бе фаулиран безкомпромисно от Мазику. Първоначалното решение на Железов бе само жълт картон, но ВАР сигнализира за грешка на рефера и след преразглеждане, той изгони левият бранител на символичните гости. Така в крайна сметка на тежък терен двата отбора не си отбелязаха попадение и се задоволиха с реванство. Заради сходни условия двубоят във Враца между "Ботев" и "Лудогорец" бе отложен с 24 часа. При евентуален успех "орлите" ще дръпнат на върха с 6 точки.