Die Welt разказва за забавленията на Сталин по време настъплението на Хитлер към Москва и за „пиршеството по време на чума" през есента на 1941 г

Провалът на офанзивата на Вермахта към Москва през есента на 1941 г. се обяснява с проблемите с логистиката на немските войски и влошаването на времето, пише немският журналист Флориан Щарк. Той отбеляза, че недостига на гориво и разкаляните пътища не са позволили на немските войски да влязат в Москва, където вече е бил започнал хаоса. През това време Йосиф Сталин организира разкошен празник с американските и канадските „капиталистически министри“.

Немските войски не успяха да превземат обзетата от паника Москва през есента на 1941 г. поради недостига на гориво за своята техника и заради разкаляните пътища след започналите дъждове. За това пише немският журналист Флориан Щарк в статия за вестник Die Welt.

„Имаше недостиг на гориво и боеприпаси, освен това, а това е важно, започнаха дъждовете, които превърнаха подпочвените води в кални реки с дълбочина един метър. Всичко това забави настъплението на немците с няколко седмици“, се казва в статията.

Според Щарк, ако не са били калните пътища, Вермахтът лесно би могъл да окупира Москва преди настъпването на зимата, където вече беше започнал "хаоса".

„Заместникът на Сталин, Лаврентий Берия обяви на ужасените регионални партийни лидери, че контактът с фронта е загубен. Той ... нареди да се раздават безплатно хранителните продукти на жителите на Москва, така че храната да не попадне в ръцете на немците“, пише журналистът.

„След като министерствата и техните служители започнаха да се евакуират, мародерите започнаха да плячкосват офисите и магазините. В жилищните сгради в центъра на града домоуправителите се договаряха с крадците и изнасяха картините и мебелите от апартаментите”, описва Щарк събитията от паниката в Москва през октомври 1941 г.

Между 15 и 17 октомври в Москва започна паниката на фона на бързото настъпление на 78 немски дивизии.
Хиляди хора се опитаха да напуснат града, евакуираха се предприятията и съветските институции.

Затворените магазини и фабрики бяха ограбени. Единственият случай в историята на метрото е че то не работеше на 16 октомври, по заповед на народния комисар Лазар Каганович където течеше подготовката за неговото унищожение. Характерен е следният случай според секретаря на Съюза на писателите Александър Фадеев, за авторът на думите към песента „Свещената война“ Василий Лебедев-Кумач който е „пренесъл с 2 пикапа своите неща на гарата, но не успя да ги натовари на влака 2 дни и полудя психически”.

78 немски дивизии от групата армии „Център“ атакуваха Москва. Немските танкове разкъсаха отбранителната линия и няколко съветски армии, около 670 000 души, попаднаха в котлите край Вязма и Брянск.

Командирът на Западния фронт Георги Жуков обаче започна да изгражда отбраната, отбелязва Флориан Щарк. В същото време войските на Хитлер печелеха победа след победа, и „изненадващо обхващаха частите на Червената армия“.

Междувременно чекистите "ликвидираха хиляди хора, и извършиха масови екзекуции, като се опитаха да изпълнят заповедта за задължителното оставане на позициите", се казва в статията на Die Welt.

Щарк се позовава на британския историк Саймън Себаг-Монтефиори. Той пише, че „до 1942 г. през военните съдилища са преминали почти един милион войници от Червената армия, които са били заподозрени, че не са защитавали напълно позициите си“. За това бяха разстреляни 157 000 души, което означава че това са 12 дивизии.

Немският журналист пише и за пиршеството, което председателят на Съвета на народните комисари Йосиф Сталин е дал в чест на посещението в Москва на канадския медиен магнат лорд Бивърбрук и американския писланик Аверил Хариман, наследник на железопътната империя в САЩ. Това се случва в разгара на немския пробив към Москва.

„Сталин беше поканил своите гости на типичния за него празник с хайвер, печени прасета, дивеч и сладолед, както и огромно количество от коняк, водка и вино. Общо бяха провъзгласени 32 тоста, главно за бързата победа над нацистка Германия“, се казва в статията.

Според спомените на Бийвърбрук Сталин постоянно е пиел алкохол от малка чаша и се шегувал. След празника се състоя и филмова прожекция.

(Превод за "Труд" - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения