Diplomacy Watch: Украйна и Западът се подготвят за несигурно бъдеще

Снимка: Pixabay

С наближаването на изборите през ноември украинското правителство и страните-членки на НАТО планират възможността европейското и американското ръководство да бъдат по-малко ентусиазирани да подкрепят военните усилия на Киев.

Междувременно чакащият екип на Тръмп се подготвя за това как може да се справи с трънливите проблеми на преосмислянето на съюза на НАТО и управлението на войната в Украйна.

Унгарският премиер Виктор Орбан посети Украйна за първи път от избухването на войната във вторник, малко след като страната му започна своята шестмесечна ротация като председател на ЕС.

Орбан, който е работил срещу усилията на други членове на ЕС и НАТО да подкрепят Киев и да накажат Москва, е представил идеята за незабавно прекратяване на огъня пред украинския си колега тази седмица.

„Правилата на международната дипломация са бавни и сложни. Помолих президента да обмисли дали би било възможно да се обърне реда и да се ускорят мирните преговори с бързо прекратяване на огъня“, каза унгарският премиер след срещата.

Междувременно Зеленски наблюдава предпазливо световните събития и разчита сигналите и се подготвя за възможността за второ президентство на Тръмп, казват експерти.

„Зеленски разбира събитията.. Той видя президентския дебат в САЩ и резултата от първия тур на изборите във Франция и ЕС – и знае, че ако иска да получи подкрепа, трябва да работи с пълния състав от герои“, каза пред Politico Андреа Кендъл-Тейлър, старши сътрудник в Центърът за нова американска сигурност.

НАТО, чиито лидери ще се съберат във Вашингтон следващата седмица за годишната си среща на върха, работи от месеци, за да „докаже Тръмп“ подкрепата на алианса за Киев, но остават въпроси за това колко пари да се отделят и от кого.

Списание Foreign Policy съобщи наскоро, че Вашингтон е предоставил почти половината от 40 милиарда евро помощ на алианса всяка година през последните две години.

Politico също публикува подробна история тази седмица за това как потенциалните съветници на Тръмп могат да подходят към трансатлантическите отношения, което предполага голяма промяна, ако бившият президент се върне на власт през 2025 г. В допълнение към плановете за „радикално преориентиране“ на ролята на Съединените щати в алианса, публикацията съобщава, че евентуалният бъдещ обитател на Белия дом  Тръмп може да обещае на Москва, че НАТО няма да се разширява на изток.
„Бързото разрешаване на продължаващия две години и половина конфликт в Украйна също вероятно би изиграло ключова роля в плановете на Тръмп за НАТО“, според Politico. „Като част от план за Украйна, който не е бил съобщаван досега, предполагаемият кандидат от Републиканската партия обмисля сделка, според която НАТО се ангажира да не разширява по-нататък на изток - конкретно в Украйна и Грузия - и преговаря с руския президент Владимир Путин за това колко украинска територия Москва може да запази, според други двама експерти по национална сигурност, свързани с Тръмп.

Самият Тръмп остава предимно уклончив относно това как точно планира да сложи край на войната – само казвайки, че Европа трябва да носи по-голяма тежест за подпомагането на Украйна, че войната не би се случила под негово ръководство и че, ако бъде избран отново на президентския пост, той би да го разрешил.

Посланикът на Русия в ООН обаче изля студена вода върху твърденията на Тръмп, че конфликтът може да бъде разрешен бързо и лесно. „Украинската криза не може да бъде разрешена за един ден“, каза Василий Небензя пред репортери в понеделник. По време на същото интервю Небензя каза, че мирната формула от десет точки на Зеленски, която остава официалното предложение на Украйна, „не е мирен план, а шега“.

Зеленски поднови призивите си за повече оръжия с голям обсег и противовъздушна отбрана след руска ракетна атака във Вилнянск, която уби седем и рани 31 други. „Нашите градове и общности страдат ежедневно от подобни руски удари“, написа Зеленски в публикация в Telegram, според BBC. „Но той добави, че има „начини за преодоляване на това“, включително „унищожаване на руски ракетни установки, нанасяне на удари с реални възможности за голям обсег и увеличаване на броя на съвременните системи за противовъздушна отбрана.“

Путин се срещна с китайския президент Си Дзинпин по време на годишната среща на Шанхайската организация за сътрудничество в сряда в Казахстан. Към двете нации на срещата се присъединиха членовете на организацията Иран, Индия, Пакистан, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан и Узбекистан, както и Турция, Саудитска Арабия и Египет, които присъстваха като държави наблюдатели.

„Нито Украйна, нито който и да е от западните й поддръжници присъстват и не се очакват големи преговори – или пробиви – във войната“, според Асошиейтед прес. „ Но тъй като в наши дни е рядко среща да включва ръководителите на Русия, Китай, Турция и ООН, възможността за разговори за войната може да бъде повдигната, поне в периферията на срещата, вероятно при закрити врати.“

Трима украински официални лица, включително главният съветник на Зеленски Андрий Йермак, посетиха Вашингтон тази седмица, за да се срещнат с членове на администрацията на Байдън, включително държавния секретар Антъни Блинкен преди срещата на върха на НАТО следващата седмица. По време на това посещение Ермак каза, че Киев е отворен да приеме съвети как да постигне „справедлив мир“ с Москва. Но той добави, че „не сме готови да направим компромис за много важни неща и ценности като независимост, свобода, демокрация, териториална цялост, суверенитет“.

Източник: Responsible Statecraft

Автор: Блейз Мали. Той е репортер за Responsible Statecraft. Той е бивш асоцииран редактор в The National Interest и репортер-изследовател в The New Republic. Писанията му са публикувани в The New Republic, The American Prospect, The American Conservative и другаде.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа