Два луди мача пратиха Австрия и Франция на осминафиналите на ЕВРО 2024

Австрия победи Нидерландия с 3:2 в мач от група D на Евро 2024 и спечели изненадващо групата. Двубоят започна с най-бързия автогол на еврофинали, отбелязан от Дониел Мален в шестата минута. В 23-ата той стреля неточно покрай правилната врата. След това Тижани Райндерс пропусна шанс за "лалетата", а Марсел Забицер и Марко Арнаутович също не успяха да нанесат точни голови удари. Нидерландия изравни след почивката с гол на Коди Гакпо и асистенция на Шави Симонс. След час игра Романо Шмид отново поведе австрийците напред в резултата, след като засече центриране с глава. Нидерландия не се предаде, а Мемфис Депай изравни за 2:2 в 76-ата минута. В 80-ата обаче Марсел Забицер матира съперника с третия гол за австрийския тим.

В другия луд мач от тази група Франция и Полша завършиха 1:1. Капитанът на "петлите" Килиан Мбапе игра с предпазна маска, след като счупи носа си още в първия двубой и пропусна предишната среща. Полската звезда Роберт Левандовски също бе титуляр, след като не започна първите два мача. Жиелински още в 6-ата минута показа, че Полша няма да се предаде без бой, но стражът на Франция Майк Менян бе концентриран и улови топката. В 11-тата минута Тео Ернандес засече центриране, но с крак стражът Скорупски изби. В 19-ата минута Дембеле не успя да преодолее вратаря, той спаси удара му, а в 34-ата Левандовски пропусна с глава. Килиан Мбапе можеше да сътвори нещо опасно в 42-рата минута, но Скорупски изби топката. В 49-ата отново стражът отчая Мбапе. Пет минути след това бе отсъдена дузпа, а Мбапе я реализира в 56-ата минута. Това бе първи гол за Франция на това Европейско първенство. Дузпата беше отсъдена за нарушение на Кивиор срещу Дембеле. Упамекано обаче фаулира Швидерски в наказателното поле и след намесата на ВАР съдията отсъди дузпа и за поляците. Левандовски я изпълни, но Менян спаси. Нито един от двата крака на стража обаче не беше на голлинията при изпълнението и се наложи 11-метровият удар да бъде пребит, а Левандовски бе точен за 1:1.

След двата екшън мача Австрия печели групата с 6 точки, Франция също продължава към осминафиналите, но на второ място с 5 пункта. Трети са нидерландците с 4 и те също ще играят във фазата на елиминациите като един от най-добрите трети отбори, а към вкъщи си тръгват Левандовски и компания с точка актив.