EK: До март трябва да са ваксинирани 80% от медиците и хората над 80-годишна възраст в ЕС

Европейска комисия, ЕК. Снимка: Владимир Савов

Два дни преди срещата на европейските лидери относно координирания отговор на кризата, предизвикана от COVID-19, Европейската комисия тя призовава държавите членки да ускорят въвеждането на ваксинацията в целия ЕС.

До март 2021 г. най-малко 80 % от хората на възраст над 80 години и 80 % от специалистите в областта на здравеопазването и социалните грижи във всяка държава членка следва да бъдат ваксинирани. До лятото на 2021 г. държавите членки следва да са ваксинирали най-малко 70 % от възрастното население.

Комисията също така призовава държавите членки да продължат да прилагат физическо дистанциране, да ограничават социалните контакти, да се борят с дезинформацията, да координират ограниченията за пътуване, да засилят тестването и да увеличат проследяването на контактите и геномната последователност, за да се справят с риска от нови варианти на вируса.

Тъй като през последните седмици се наблюдава възходяща тенденция в броя на случаите, е необходимо да се направи повече за подкрепа на здравните системи и за справяне с „умората от COVID-19, препоръчват от Брюксел.

Ускоряване на въвеждането на ваксинацията в целия ЕС

• До март 2021 г. най-малко 80 % от хората на възраст над 80 години и 80 % от специалистите в областта на здравеопазването и социалните грижи във всяка държава членка следва да бъдат ваксинирани.
• До лятото на 2021 г. държавите членки следва да са ваксинирали 70 % от цялото възрастно население.
• Комисията, държавите членки и EMA ще работят с дружествата, за да използват максимално потенциала на ЕС за увеличаване капацитета за производство на ваксини.
• Комисията работи с държавите членки по сертификатите за ваксинация в пълно съответствие със законодателството на ЕС за защита на данните, което може да подпомогне приемствеността в грижите. До края на януари 2021 г. трябва да бъде договорен общ подход, за да се даде възможност бързо да се въведат в употреба сертификатите в здравните системи в целия ЕС и извън него.

Тестване и геномно секвениране

• Държавите членки следва да актуализират своите стратегии за тестване, за да отчетат новите варианти и да разширят използването на бързи антигенни тестове.
• Държавите членки следва спешно да увеличат геномното секвениране до най-малко 5 % и за предпочитане 10 % от положителните резултати от изследванията. Понастоящем много държави членки тестват под 1 % от пробите, което не е достатъчно, за да се установи прогресията на вариантите или да се открият нови варианти.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа